Hiperaktif Çocuk Bakımı

Hiperaktivite Bozukluğu Nedir ? 

Çocuğunuz dikkatini toplayamıyor, çok konuşuyor ve çok hareketliyse bu uyarıları dikkate alın. Hiperaktif Çocuk, Hiperaktivite bir yaramazlık değil , hastalıktır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, erken çocukluk yıllarında başlayan bir hastalıktır.

Hiperaktivite tanısını koymak zordur ve zaman alabilir. Hiperaktivite rahatsızlığın temel özelliği, kalıcı ve sürekli olan dikkat süresinin kısalığı, engellenmeye yönelik deneyim eksikliği nedeniyle davranışlarda ortaya çıkan ataklık ve huzursuzluktur. Belirtiler genellikle 3 – 4 yaş civarı ortaya çıkmakla birlikte tanı ilkokul yıllarında konulur. Bazı durumlarda daha küçük yaşlarda da kendini belli edebilir. Bu dönemlerde bebeklerde uykusuzluk, huzursuzluk sorunu baş gösteriyor. Genellikle erkek çocuklarda daha fazla rastlanan bir davranış bozukluğu olarak ortaya çıkabilir. Hiperaktif çocuklar çok hareketli oluyor ve genellikle yaptıkları davranışın sonunu düşünmeden davranıyor. Dikkatlerini herhangi bir noktada toplamada güçlük çekiyor ya da birkaç dakikadan fazla yoğunlaşmada sorun yaşıyorlar. Bu sebeple çocukta eğitim ve sosyal ilişkiler anlamında başarısızlık kaçınılmaz oluyor.

Ancak son dönemde testlerin de gelişmesi ile birlikte ilkokula kadar olan sürede dikkat eksikliği ve hiperaktivite daha kolay belirlenebiliyor. Aile ve uzman işbirliği ile tedavi edilmesi gereken bu hastalıkla ilgili bilgilerimizi sizlerle paylaşmak isteriz.

Hiperaktif Çocuk

Hiperaktivitesi olan bebeklerde belirtiler nedir ?

Bebeklerde hiperaktifliğin belirtileri olarak uzmanlar, bir kısım hiperaktif çocuk daha anne karnındayken fazlaca hareketli olduğunu belirtirler. Anne karnındayken kendisini göstermeye başlayan hiperaktifliğin, bebeklerin doğumlarından sonra da devam ettiğini bebeğin bazen ağladığını ya da uyumakta zorlanabildiğini ifade ederler.

Bebeklerde hiperaktivite belirtisi olabilecek belirtiler uzmanlar tarafından şöyle tanımlanır; uyuduklarında derin uykuya dalamayabilirler, uyudukları zaman hemen uyanırlar, ellerin ayaklarını sürekli kıpır kıpır oynatırlar, kucağa alınmaktan hiç hoşlanmazlar, kontrol edilmeyi sevmezler. Bu nedenle biberonlarını vb. şeyleri kendileri tutmak isteyebilirler, anne kucağında rahat durmazlar.

Hiperaktivitesi olan çocuklarda belirtiler nedir ?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocuklar, genellikle agresif bir yapı sergiler ve kaygı bozukluğu olur. Bu çocuklar, karşı gelme davranışlarının yüksek olmasının yanı sıra; düşük toleranslı olmaları, inatçılık ve azalmış güven duyguları nedeniyle arkadaşları tarafından reddedilme sorunları yaşarlar.

Aşırı hareketlilik ve kıvranma, yerinde oturmada güçlük, sürekli ayağa kalkar veya yürümek ister, inatlaşır yapma denilenleri yapmak ister. Çok konuşma, dikkatini sürdürmede güçlük, dikkatin kolay dağılması, sık düşebilir veya sık sık ev kazalarında yaralanabilirler; sıklıkla bir şey kaybetme, sorulara birden atlayıp cevap verme, kuralları takip etmede güçlük.

Sessizce oynamada güçlük, oyunlarda sırasını beklemede güçlük, bir aktiviteden diğerine kayma, sıklıkla ne söylediğini bilememe, tehlikeli  aktivitelerle uğraşma, elini ağzına sokar veya tırnak yer, yuvaya gitmek istemez, uykuya götürmek istediğinizde itiraz edip uyumak istemez, dur- yapma- gitme gibi emirlere uymak istemez, gibi belirtiler baş göstermektedir.

Yukarıdaki belirttiğimiz davranışlardan,  çocuklarında bu farklılığı gören anne baba, çocuklarının diğer çocuklardan farklı olduğunu kabul edip kesin tanı için mutlaka bir uzmandan yardım ve bilgi almanızı öneririz.

Hiperaktif çocuk bakımı;

Hiperaktif Bebeğe veya Hiperaktif  Çocuğa Uygulanması Tavsiye Edilen Yöntemler Nelerdir ?

Anne ya da çocuğun bakımı ile sorumlu olan çocuk bakıcısı, çocuğun bakımını düzenli zaman aralıkları içerisinde yapmaları gerekir. Her gün düzenli bir şekilde; bebeği  aynı saatlerde uykusuna yatırılmalı ve sallayarak uyutulmamalı çünkü hareketli bir bebek daha fazla uyarılacağı için ağlamaya başlayabilir ve bu durum  bebeği gerebilir; uykudan uyanınca lamba yakmayın bunun yerine gece lambası yakabilirsiniz, bebeğiniz uyandığında; acıktığını ya da altının kirli olmadığını düşünüyorsanız, kucağınıza almadan yeniden uykuya dalmasını sağlayın, banyosunu yaptırılmalı ve  düzenli aralıklarla bebeğin veya çocuğun beslenmesini sağlamalıdırlar .

Sorunların kaynağı bulununcaya dek anne baba olarak davranışlarınızda tutarlı ve sabırlı olun. Bebeğinize veya çocuğunuza duygusal açıdan destek olun, çocuğunuzun yaptığı olumlu davranışları ödüllendirerek bu davranışlarını destekleyin; hiperaktif çocuğunuz için öğretmenlerinden de yardım talep edebilirsiniz, çocuğunuzla sağlıklı bir ilişki sürdürebilmeniz için enerjinizi kontrollü harcamalısınız.

Hiperaktif çocuk bakımı için ne yapılabilir ?

Down sendromlu çocuk, otistik çocuk, hiperaktif çocuk, fiziksel  veya zihinsel yönden akranlarının gerisinde kalan veya yüksek zekalı olmanın zorluklarını yaşayan çocuklarla mutlaka özel olarak ilgilenilmesi gerekir.

Bu süreçte en zorlayıcı gruplar görünebilir fakat bilinçli, tecrübeli gölge öğretmeni , sabırlı, donanımlı ve işinde uzman gölge öğretmeni , çocuğun henüz edinemediği becerileri kazanması için uygulayıcı ve davranışlarını değiştirmeyi sağlayan özel eğitimcidir.

Öncelikle, ebeveynlerin çocuğun ihtiyaçlarını kabullenip bu doğrultuda okul + ebeveynler;  gölge öğretmeni çocuğun okul ve sosyal yaşam alanında pozitif davranışlarını ortaya çıkarıp çocuğa uygun program oluşturması hedeflenir.

Özel eğitimci öğretmen, gölge öğretmen tarafından ve ebeveynler tarafından program uygulanır. Bu programı günlük yaşama aktiviteleriyle de genelleştirme çalışmaları ile de desteklenir.

Hiperaktif çocuk bakımı ile ilgili verdiğimiz hizmetler;

*Çocuk bakıcısı arıyorum diyen ailelerin isteklerini şu şekilde de sıralayabiliriz.

*Eğitimli çocuk bakıcısı arıyorum

*Çocuk gelişimi mezunu bakıcı arıyorum

*Profesyonel dadı arıyorum

*Yarım gün bakıcı arıyorum veya part-time bakıcı arıyorum

*Özel eğitimli bakıcı arıyorum

*Oyun ablası arıyorum

*Gölge öğretmen arıyorum

Hayatınızı kolaylaştırmak için size en dürüst hizmeti vermek için,  İşkur’a Bağlı Özel İstihdam Bürosu Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları, bakıcı ajansı olarak bizim görevimizdir. 29 yıllık tecrübemizle, edindiğimiz bilgi ve birikimlerimizle sizlerin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. İhtiyaç duyduğunuz her türlü yardımcı hizmeti, bakıcı hizmeti verebilmemiz için iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
08.09.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?