İyi Bir Çocuk Bakıcısında Aranan Özellikler

Anne babalar, çocuk bakıcısı ile çalışacakları zaman, güvenlik ve memnuniyet anlamında, bazı endişeler yaşayabiliyorlar. Bizler bakıcı danışmanlık firması olarak, bütün bu endişeleri anlıyor ve onlarla empati yapabiliyoruz. Sektörde 29 yıllık tecrübe sahibi olmak ve aynı zamanda bizlerinde ebeveyn olması, en büyük avantajımızdır. Bu hafta, çocuk bakıcısı arıyorum diyen ebeveynler için, çok faydalı olacağını düşündüğümüz, iyi bir çocuk bakıcısında aranan özellikler konulu yazımızı paylaşmak istiyoruz.

İyi Bir Çocuk Bakıcısında Aranan Özellikler

İyi çocuk bakıcısı olabilmek için;

Asla yalan söylemeyen, her zaman, her konuda dürüstçe konuşabilen ve hareket edebilen bir kişiliğe sahip olmak gerekiyor. Güvenilir bir insan olmak ve o güveni ailelere yaşatabilmek, olmazsa olmaz en değerli temellerden birisidir. Bu nedenle bakıcılar, empati yapmayı bilen, vicdan sahibi olan, merhametli insanlar olmalıdır. Bütün bu erdemleri içinde barındıran, çocuk bakıcılığı, sonsuz sabır ve sevgi içeren, meşakkatli bir meslektir.

 

İyi bir çocuk bakıcısı;

Çocuğun öz bakımı ve fiziksel gelişimi için doğru bakım uygulamaları konusunda deneyimli olmalıdır. Aynı zamanda tecrübeli çocuk bakıcısı olarak, çocuğun temiz ve hijyen kurallarına uygun bakım sürecini, eksiksiz yerine getirme sorumluluğunu alacak özelliktedir. Bakıcınız, ister yatılı bakıcı olsun, ister gündüzlü bakıcı olsun, çocuğun güvenliğini sağlamayı ve her türlü dış etkenlerden korunmasının, en önemli sorumluluğu olduğunu bilir. Çocukla ilgili olağan dışı veya acil bir durumda, soğukkanlı olup, gereken en doğru adımı atacak insiyatife sahip olarak hareket eder.

 

İyi bir çocuk bakıcısı;

Çalışan anneler, evde olan anneler kadar, çocuğuna zaman ayırıp, gözlemci olma şansları yoktur. Bu nedenle, çocuğu büyüten bakıcının, ailenin bir parçası olarak, onları sahiplenecek, koruyup kollayacak özelliklerde olması gerekiyor. Çocuk bakıcısı, yaptığı işin sorumluluğunun bilincinde olmalıdır. Çocukla ilgili olumlu, olumsuz her durumdan, anne babayı haberdar ederek, bir ekip çalışması içinde hareket eder. Çocuğun kıyafetlerinin, kullandığı eşyalarının, oyuncaklarının ve odasının temizliğinden ve düzeninden sorumlu olur. Özellikle bulunduğu ortam ve emeklediği dönemlerdeki çevre temizliği, çocuk bakıcısı sorumluluğundadır.

 

Profesyonel çocuk bakıcısı nasıl çalışır?

Çocukla ilgili olarak, anne babaya danışmadan, kişisel bir adım atamaz. Anne ve babanın, kural ve direktiflerine uyarak, çocuğun yetişme tarzını, ebeveynlerinin istediği şekilde uygular. İşinin profesyonellik istediğini bilir ve bu işi meslek olarak görür. Çocuğun eğitim alarak büyümesinin önemini bilir ve kendini bu durumu yönetecek özelliklerle donatır. Örneğin; çocuk gelişimi ve eğitimi sertifikaları alır, eğitim seminerlerine katılır, bol bol kitap okur ve aynı zamanda çocuğa da kitap sevgisi aşılar. Çocuğun zihinsel gelişimi ile ilgili ve çocuk gelişimine yönelik oyunlar oynar. Çocuğun ayına göre veya yaşına göre, beslenmesi, uyku düzeni, fiziksel gelişimi, boyu, kilosu gibi önemli gelişmeleri takip eder. Gerekli durumları, çocuğun anne babası ve çocuğun doktoruna aktarır. Bu nedenle, dikkatli, uyumlu yapıda, gözlemci ve bilinçli özelliklere sahiptir.

 

İyi bir çocuk bakıcısında aranan özellikler konusunda, en önemli tavsiyemiz, 0-3 yaş arası çocuk bakımında, referanslı bakıcı ile yol almanızdır. Referansın bakıcıya kattığı en önemli özellikler, iş ahlakı ve sorumluluğunu kazandırmasıdır. Kendine güvenen, çocuk bakıcılığını hayatında meslek olarak edinmiş ve en önemlisi uzun vadeli çalışacak, yatılı bakıcı arıyorum veya gündüzlü bakıcı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz-10.11.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?