İyi Çocuk Bakıcısı Seçerken İşverene Düşen Görevler

Bizler de anne olarak ve 28 yıllık bakıcı şirketi olarak endişelerinizi ve düşüncelerinizi anlayabiliyoruz. Gözünüzden sakındığınız, canınızın parçası, çocuklarınızı emanet edeceğiniz emin elleri bulmanızda iyi çocuk bakıcısı seçerken işverene düşen görevler konusunda size kılavuz olmak isteriz.

Kendinizi psikolojik olarak çocuk bakıcısı arıyorum fikrine alıştırdığınızı ve bunun için girişimlere başlamak istediğini tahmin ediyoruz. Aynı zamanda anne baba olarak kendi önceliklerinizi, çocuğun fiziksel gelişimi ve çocuğun zihinsel gelişimi ile ilgili beklentilerinizin farkında olmalısınız. Evde çocuk bakımı hizmeti ne şekilde alacağınız ile ilgili bildiklerimizi paylaşarak ortak payda da buluşacağınız ideal çocuk bakıcısı ile çalışmanız için size düşen görevleri belirtmek isteriz.

Çocuk Bakıcısı Seçerken işverene Düşen Görevler

*Çocuk bakıcısı ailenize alacağınız tanımadığınız bir yabancı bakıcı olabilir. Fakat sizin onu sahiplenmeniz demek, onun da sizi sahiplenmesinde en büyük etken olacaktır.

*Tecrübesiz bir anne baba iseniz, çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcı, çocuk bakıcılığını meslek olarak gören ve hayatında bu mesleği yıllarca icra etmiş iyi bir çocuk bakıcısı olmalıdır.

*Aile olarak eviniz kaleniz gibidir. Bu kale sınırlarını açtığınız kişi güvenilir çocuk bakıcısı olmalıdır. Eviniz de yeme, içme ve kişisel ihtiyaçlarını gidermesinde ortak paylaşımda olmanız gerekiyor. 2.sınıf insan ve dışlama yaparsanız, hiçbir zaman tam bir kaynaşma yaşayamazsınız.

*İşveren aile olarak, tecrübeli çocuk bakıcısını elbette sahiplenmelisiniz fakat bu sahiplenme karşılıklı suiistimale kapalı olmalıdır. İki tarafında iyi niyeti kullanması zamanla iletişim kopukluğuna ve birikime sebep olacaktır. Karşılıklı mesafe çizgisinin konması uzun vadede verimli bir iş ilişkisini korur. Zamanla beklentilerin ve görevlerin yerini rica almaz. İki tarafında birbirlerine saygısı ve özel hayatın mahremiyetine olan sınırları koruması gerekir. En değerli varlığınızı emanet edeceğiniz referanslı çocuk bakıcısı olabilir fakat zamanla bir akraba ilişkisine dönüştürürseniz, profesyonel iş ilişkisini de bir kenara atmanız gerekebilir.

*Her ailenin profesyonel çocuk bakıcısı ile ilgili beklentisi aynıdır. Çocuğunuzun öz bakımını iyi yapsın, çocuğun gelişimi ve eğitimi ile ilgili her şey hakkında bilgisi olsun gibi.

*Ayrıca a ileler bakıcı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve çocuk bakıcısı seçerken sorulması gerekenler diye liste hazırlamalıdır. Bu listeler size detaylara inmenizi ve ayrıntı kaçırmamanızı sağlar.

*Çocuk bakıcısı ile çalışmanın altı kuralı karşılıklı empati yapmaktan geçer. Kişisel ve duygusal konularda neye maruz kalmak istemiyorsanız, çocuk bakım hizmeti aldığınız bakıcınıza da buna maruz bırakmamalısınız.

Çocuk Bakıcısı Seçerken işverene Düşen Görevler

*Son olarak da profesyonel danışmanlık firması ile çalıştıysanız size anlaşma şartları içeren, karşılıklı imzalanan sözleşme ile hem işveren ailenin tüm haklarını korur hem de çalışanın anlaşma dışında maddi- manevi kullanılmasını engeller. Bu nedenle yapılan sözleşmede iş tanımının detaylıca altı çizilir ve çalışma şekli de belirlenir.

Kurumsal iş ahlakı ve 28 yıllık birikimlerimizden bazılarını iyi bir çocuk bakıcısı seçerken işverene düşen görevler olarak, edindiğimiz bilgi ve birikimlerin bazılarını size aktarmak istedik. Bunlar dışında yüzlerce detaylarla sizleri bilinçlendirmek için hizmete hazırız. Çocuk bakıcısı arıyorum diyen tüm işveren ailelerin iletişime geçmesini bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz – 31.03.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?