Okula başlayan çocukların ailelerine öneriler

Okula başlayan çocukların ailelerine öneriler ; İlk defa okula gidecek olan minik kalplerin heyecanına ebeveynleri olarak anbean tanık olmaktasınız. Bu heyecan; ilk okul kıyafeti, ilk kalem, ilk arkadaş, ilk öğretmen, ilk gün… olabilmektedir. Yaşanacak bu ilk okul günü onlar için tarifsizdir. Sabah erkenden kalkıp aile ile geçirilecek vakit onların rahatlaması için oldukça önemlidir. Eğer mümkünse anne, baba ve çocuk olarak okula gidin. Bu heyecanı tüm aile olarak paylaşın ve bu anıyı ölümsüzleştirmek adına fotoğraf çekmeyi unutmayın.

Öğrenci okula ilk defa gidecekse, öncesinde çocuklarınıza kendi ilkokul gününüzden bahsedin. Bu onun okul hakkındaki önyargılarını azaltacaktır. Okula gidip, öğrenci sınıfa girdiğinde, fark ettirmeden gitmek yerine okul çıkış saatinde onu nerede bekleyeceğinizi söyleyin ki, gün sonunda ne olacak karmaşasından kurtulabilsin.

Okula başlayan çocukların ailelerine öneriler

Okula başlayan çocukların ailelerine öneriler ;
Okul öncesinde çocuğunuza okuma-yazma öğretimi yapmayın;

Çünkü çocuklar nasıl öğrenirse öyle yazıp okumaya devam eder. Kazanılan bu alışkanlıkların düzeltilmesi sıfırdan öğrenmekten daha zordur. Kendi zamanınızdaki fiş sistemi ve şimdiki ses temelli eğitim sistemi arasında farklılıklar vardır.

Sınıf içerisinde kullanılacak malzemelerin kime ait olduğunu kolayca belirlemek adına, ders malzemelerini etiketleyiniz. Sınıf içerisinde, oluşabilecek kimin kalemi kaosunu başlamadan bitirmiş olmamıza yardımcı olur.

Dersler işlenip ödevler verilmeye başladığında, çocuğunuz ödevlerini kendisi yapsın. Yanlışlarını silip düzeltmeyin ki, öğretmen öğrencisinin yanlışı görebilsin. Öğretmen, bu yanlışları görmezse, düzeltmesine yardımcı olamaz.

Çocuğunuzu, diğer çocuklarla kıyaslamayın;

Her çocuk, bireysel olarak farklılık gösterecektir. Bir elin parmakları bile aynı değilken, sınıf içerisindeki çocukların da aynı olması beklenemez. Çünkü, her çocuğun öğrenme hızı ve öğrenme stili farklılık gösterir. Komşunun çocuğu, abisi, ablası, kardeşi…kıyaslandığı kişi her kimse, o kişiden gün geçtikçe soğuyacaktır. Bu kıyaslama, öğrencinin kendi kendisine ket vurmasına neden olabilir.

Çocuklarınızın yapmasını istediğiniz davranışları öncelikle siz yapın;

Çocuğunuzda, sizleri örnek alıp o davranışları sergilesin. En basitinden çocuğunuzun kitap okumasını istiyorsanız, öncelikle siz kitap okuyun. Sıkılmadan, sabırla bu davranışı yerine getirirseniz, çocuklarınız da alışkanlık haline getirip, kitap okumaktan zevk alır hale gelecektir.

Çocuğunuzun herhangi bir alerjisi veya kronik hastalığı varsa, bu durumla ilgili sınıf öğretmenleri mutlaka bilgilendirilmelidir.

Aklınıza takılan herhangi bir problem olduğu zaman sınıf öğretmeninizle paylaşmaktan çekinmeyin. Öğrencinin gelişiminin tamamlanabilmesi için veli ile öğretmen işbirliği içerisinde olmalıdır. Okula başlayan çocukların ailelerine öneriler başlıca bu şekildedir.

Faydalanabileceğiniz diğer yazımız, Okulun ilk haftasında velilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

Damla SEVİM
İlköğretim Öğretmeni
23.09.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?