Sömestr Tatilinde Çocuklarımız için neler yapabiliriz ?

Sömestr tatilinin başlaması ile, öğrenci çocuklarımız, yoğun geçen bir eğitim öğretim döneminin yorgunluğunu atacak. 15 gün boyunca, bir yandan dinlenirken, diğer yandan kendilerini yenileyip, geliştirme fırsatı da bulabilecekler. Sömestr tatilinde çocuklarımız için neler yapabiliriz ? yazımızda, tatilin daha verimli ve eğlenceli geçmesini sağlayacak önerilerimizi, sizler için kaleme aldık.

Sömestr Tatilinde Çocuklarımız için neler yapabiliriz ?


Sömestr Tatilinde Çocuklarımız için neler yapabiliriz ?
Kurs programı düzenleyebilirsiniz;

Çocuğun ilkokul döneminde, hangi enstrümandan keyif alacağını bilmiş konuma geldi iseniz, istediği doğrultuda ilerlemek isterse, bu konuda destek olabilirsiniz. Burada, aile bireylerinin enstrüman tercihi veya baskısı olmamalıdır. Tatilde, öğrenmek istediği enstrüman kursuna gidebilir, hatta sizinde çocuğunuzla, ortak bir enstrüman merakınız varsa, bu kurstan beraber ders alabilirsiniz. Bunların dışında, resim kursu, karakalem resim kursu, seramik kursu, heykel kursu, mozaik kursu, moda tasarım kursu gibi, el becerisi ve duygusal gelişime yönelik, kurslara da gönderebilirsiniz.

Çocuklar için sanatsal sergi gezileri düzenleyin;

Sergilerdeki sanatsal yapıtlarla, sanatçıların yaşam ve sanat tarzlarını yakından inceleme olanağı bularak, çocuğun içindeki sanatsal merakı canlandırabilirsiniz. Bu tarz sanatsal çalışmaları yapan atölyelere giderek, çocukların yaş gruplarına özel tasarlanan programlara katılabilir, resim, heykel, modern tasarımlar, mimari tasarımlar gibi farklı sanat deneyimleri kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

Müze gezilerine beraberce gidebilirsiniz;

Çocukların gidebileceği tarihi müzelere birlikte giderek, eğlenceli ve aynı zamanda eğitici, öğretici faaliyetlerde yapabilirsiniz. Müzeleri gezip görmeniz, hem çocuklarda tarih bilincini geliştirecek, hem de geçmiş, bugün ve gelecek kavramlarını algılamalarına katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra,çocuk tiyatroları, gösteriler, oyun alanları, spor aktiviteleri ve atölye çalışmaları gibi birçok etkinliğin bir arada olacağı, günlük gezilerde düşünebilirsiniz. Çünkü çocuklarımız, okul dönemlerinde, yeterince eve kapanıyor, dersten arta kalan zamanlarda, televizyon ve bilgisayarla fazlasıyla haşır neşir olabiliyorlar. Gelin, sömestri, hem bunlardan uzaklaşmak, hemde çocuğumuza vizyon kazandırmak için değiştirelim.

Evde ailece oynanacak eğlenceli oyun zamanları düzenleyin;

Aile demek paylaşmak ve paylaştıkça mutlu anılar biriktirmektir. Gelecekte, küçük şeylerden bile mutlu olabilmeleri için, bu kalıcı izlerin önemi, çocukta fazlasıyla büyüktür.

Çocuğunuzla evde oynayabileceğiniz oyunlara örnek olarak şunları söyleyebiliriz;

İsim, şehir, hayvan bulmaca,

Salondaki orta sehpayı ve tehlike yaratacak objeleri ortadan kaldırarak; körebe, deve-cüce, sessiz film, karaoke, kulaktan kulağa vb. gibi…

Bu oyunları oynarken, aile büyüklerini, varsa ağabeyleri, ablalarını ve küçük kardeşleri, yani büyük küçük demeden herkesi oyuna katarak oynamak, paylaşmanın en tatlısı olacaktır.

Darülaceze ziyareti yapıp saygı ve farkındalık katabilirsiniz;

Çocuklarımız yaşlılarına değer vermeli ve yaşlılarımızı unutmamalıdır. İnsan olabilme ve insanlığın devamı için, yaşlılarımızın gönlünü kazanmak ve onları her daim unutmadan yaşamamız gerektiğini, bilerek büyümeleri çok önemlidir. Bu nedenle, hem yaşlıları mutlu etmek, hemde çocuklarımıza bu farkındalığı kazandırmak için, bu tarz ziyaretleri yapmanızı öneriyorum.

Sömestr tatilini, bir fırsat haline getirmelisiniz. Özel günlerle sınırlı olmadan, yoğun hayatımızın içinde, zaman geçiremediğimiz çocuklarımızla, daha fazla zaman geçirmek için değerlendirebilirsiniz. Sömestr Tatilinde Çocuklarımız için neler yapabiliriz ? yazım, çocuklar ile yapabileceğiniz, onlarca şeylerden sadece birkaçı, çünkü çocuklarla yapılacak her türlü yaratıcılık sizin kalbinizde, sadece çıkmak için bekliyorlar. Tüm çocuklarımıza, aileleri ile beraber, güzel bir sömestr tatili geçirmelerini dileriz.

Çocuk bakıcıları ile ilgili öğrenmek istediğiniz her şeyi makalelerimizde bulabilirsiniz.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
14.01.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?