Yabancı çocuk bakıcısı ücretlerini belirleyen önemli özellikler

Bakıcılığın ciddi bir ihtiyaç ve çeşitlilik bulduğu sektörümüzde, yabancı bakıcılar, birçok yönden tercih sebebi olmaktadır. Bu hafta, deneyim ve tecrübelerimize dayanarak, yabancı çocuk bakıcısı ücretleri ni belirleyen önemli özellikler nelerdir? kaleme aldık.

Yabancı çocuk bakıcısı ücretleri

Oturma izinli çocuk bakıcı olması;

ikametgah izinli bakıcı, yani burada yasal olarak yaşıyor olması, çok önemli bir özelliktir.

Ailenin çalışma izni almasında, oturma izinli olması önemli bir özelliktir. Bu sayede, hem aile yasal yükümlülüğünü yerine getirir, hemde seyahat engeli sıkıntısı yaşamadan özgürce elemanını çalıştırabilir.

Eğitimli yabancı çocuk bakıcısı olması;

Kendi ülkesinde üniversite mezunu olup, bebek hemşiresi, doktorluk, öğretmenlik veya pedagojik formasyonlu bir eğitmen olması çok değerli bir özelliktir. Aileler çocuklarıyla kaliteli vakit geçirebilecek, bilinçli oyun oynanabilecek, çocuk bakıcı olmasını fazlasıyla arzu ederler.

Düzgün Türkçe konuşabilen yabancı bakıcı;

Bu özellik, yabancı çocuk bakıcısının, hem eğitimli olmasını, hemde uzun zamandır burada yaşamasını gerektiren bir özelliktir. Kendi ülkesinde aldığı eğitim sayesinde, yenibir dili çabuk öğrenebilir, iletişim kurabilir bir kültüre sahip olabilir. Ayrıca, uzun zamandır burada yaşıyor ve çalışıyor olmasıda, tecrübeli yabancı çocuk bakıcısı olup, Türkçesini geliştirmiş olmasının bir göstergesidir.

Referanslı yabancı çocuk bakıcısı olması;

Sık iş değiştirmemiş olması, tutarlı ve uzun vadeli referanslara sahip olması, işverenlerin çok kıymet verdiği bir özelliktir. Daha önce çalıştığı ailede, iyi bir şekilde çalışıp, güzel bir şekilde ayrılmış olması, güveni ve iyi niyeti ortaya koyan önemli bir özelliktir. Ayrıca, sorumluluğunu aldığı çocuğun 0-3 yaş, 0-4 yaş, 0-5 yaş gibi dönemlerini geçirmiş olması, çocukla beraber her yıla ait tecrübesi olduğunu göstermektedir.

Çocuğun bakımı dışında, aileye evin temizliği, yemeği, ütüsü gibi destekler vermesi;

Bu durum aileleri oldukça rahatlatan bir durumdur. Özellikle çalışan aileler için, değerli bir destektir. Tabiki evin nüfusu ve büyüklüğü, bu desteği alırken, bakıcıyı aşırı yoracak ve yıpratacak konuma getirilmeden yapılması gerekiyor. Çocuk uyuduğunda veya ebeveynleri ilgilenirken, bakıcının evin günlük işlerinde destek verebilmesi, anne için eşsiz bir yardımdır.

Güven veren yaşam şekli;

Yabancı bakıcı, nerede kalıyor? kimlerle yaşıyor? ve bir düzeni var mı? Bütün bu soruların cevabı, güven veren bir durumda olmalıdır. Özel hayatı düzenli ise, bu işinede fazlasıyla yansıyacaktır.

Kişisel temizlik ve bakım;

Çocuğumuzla iç içe ciddi zaman geçiren yabancı çocuk bakıcısının, temiz, hijyenik ve dış görünüşüne dikkat eden bir yapıda olmasını isteriz. Bakıcı ile görüşmenizdeki, ilk intibada edindiğiniz gözlemler ve referansın verdiği bilgilerde, bakıcının kişisel temizliği ve hijyen açısından dikkatini, anlamanızı sağlar.

Sevgili ebeveynler, yukarıda bahsettiğimiz, bir çok madde, yabancı çocuk bakıcısı ücretleri ni belirleyen önemli özellikler nelerdir? konusunda etkili olduğunu düşündüğümüz özelliklerdir. 29 yıllık deneyimlerimize dayanarak, en önemli özelliğin, tecrübe olduğunu söylememiz gerekir. Tecrübe eşittir, özgüven, özveri, insiyatif, sorumluluk ve sürekliliği getirir.
Yabancı çocuk bakıcısı için bizi şimdi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
01.09.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?