Yerli Çocuk Bakıcısı Mı? Yabancı Çocuk Bakıcısı Mı?

Çocuk bakıcısının, Yerli çocuk bakıcısı mı? Yoksa Yabancı çocuk bakıcısı mı? Olması durumlarını birlikte değerlendirelim;

Yerli Çocuk Bakıcısı mı ?

 Çalışan anne ve babalar için doğru çocuk bakıcısını bulmak anne babalar için zor deneyimlerden bir tanesidir. Anneanne ve babaanne varsa eğer çocuğunuza bakabilirler eğer aile büyükleri şehir dışında ya da bakamama gibi durumları olduğu zamanlar da aile çocuk bakıcısı arayışına başvurmaktadır.

Yerli Çocuk Bakıcısı Mı

Ebeveynler, yerli çocuk bakıcısı ile görüşmeyi birlikte yapmalı, bakıcının ne zaman çalışmaya başlayacağına, bakıcının tam zamanlı mı yoksa yarı zamanlı mı çalışacağına, bakıcının iş tanımına ve bakıcıdan neler beklediklerine birlikte karar vermelidir. Sadece çocuk bakımı ve eğitimi üzerine eleman arıyorsanız eğer yerli çocuk bakıcısı en az meslek liselerinin çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunu bakıcı ya da anaokulu öğretmenliği bölümü mezunu bakıcı olması gerekir.(diploma ve sertifikası olması şarttır.) Yerli çocuk bakıcısı Türkçe dilini düzgün kullanma becerisine sahip olması ve anlaşılır olmasına dikkat etmeleri gerekir. Çocukla anlaşılır şekilde konuşmak çocuğun bilişsel gelişimi, dil gelişimi ve zihinsel gelişimi açısından önemli bir konudur.

Yerli Çocuk Bakıcısı mı ?

Çocuğunuzu emanet edeceğiniz yerli bakıcı; sevecen, güler yüzlü, sabırlı, pozitif, sigara kullanmayan, park ve açık hava da oyunlar oynayabilecek, güvenilir, dürüst, işini ciddiye alan, çocukla zaman geçirmekten hoşlanan ve onlara gelişimine katkı sağlayacak oyunlar oynayabilecek, çocuğunuzun uyku, yemek ve oyun gibi günlük aktivitelerine dikkat edebilecek bir yapıya sahip olması gerekir. Çalışan anne iseniz çocuğunuz uyurken ufak günlük ev işlerini ve yemek yapımını da üstenebilirler. Danışmanlık şirketi ya da çevrenizden bulduğunuz çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz yerli çocuk bakıcı adayına mutlaka kaç sene daha çocuk bakıcılığı yapmayı düşünüyorsunuz sorusunu sormanızı ve çalıştığı ailelerin referanslarını arayıp bakıcının referanslarını değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Anne ve baba için evladı en kıymetlisi ve en kutsalıdır, biz Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak kime ya da kimlere emanet edeceğiniz yerli çocuk bakıcısı adaylarını mülakat esnasında dikkatli davranıp, iyi değerlendiriyoruz. Bu esnada bakıcı adaylarından sicil temiz kâğıdı, ikametgâh kâğıdı, kimlik fotokopisi talep ediyoruz, referans bilgilerinin doğru olup olmadığına, aile yaşantısının düzenli olup olmadığına, çocuğunuza ya da işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına dikkat ediyoruz. Talebiniz doğrultusunda ücretini ödeyerek sağlık kontrolü de yaptırabilirsiniz.

Ebeveynler için çocuklarını emanet edecek, onlara doğru bakımı verecek bir çocuk bakıcısı bulmak oldukça zordur. Çalışan veya çalışmayan anneler için iyi bir çocuk bakıcısı ender bulunur bir nimettir. Bu zorlu süreçte siz de güvenilir, referanslı, merhametli ve tecrübeli yerli çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Yabancı Çocuk Bakıcısı mı ?

Bakıcınızın Yabancı çocuk bakıcısı mı? Olması sorusu durumunda, çocuğun gelişiminde olumsuz herhangi bir etkisi olmaz, çünkü işe başlamadan önce aile ve yabancı bakıcı adayı ile yapılan görüşme esnasında bakıcı ile birebir görüşme yaparak ana dilinizi net olarak konuşması yani, Türkçeyi düzgün kullanma becerisine sahip olması ve anlaşılır olmasına dikkat etmeleri gerekir. Çocukla anlaşılır şekilde konuşmak çocuğun bilişsel gelişimi, dil gelişimi ve zihinsel gelişimi açısından önemli bir konudur. Anne yabancı çocuk bakıcısı ile birlikte kalarak çocuğunu bakıcıya alıştırmalıdır.

Yabancı Çocuk Bakıcısı mı

En başta, İhtiyacınız olan mesaiyi iyi planlamanız gerekir. Yabancı çocuk bakıcısı seçimi yapmadan önce, size en uygun olanın, yatılı yabancı çocuk bakıcısı mı? Yoksa gündüzlü yabancı çocuk bakıcısı mı? Olduğunu tespit etmelisiniz. Ayrıca yabancı uyruklu bakıcı için planladığınız iş tanımını çocuğunuz öncelikli belirleyip, çocuktan artan zamanlarda ev işlerine yardımcı olmasını da isteyebilirsiniz.

Yabancı çocuk bakıcısı seçerken kendi aile kültürünüze uygun hal ve davranışlarda bir yabancı bakıcı adayını işe almanızı tavsiye ederiz. Sizin gelenek, göreneklerinize, örf ve adetlerinize uygun yapıda olması çok önemlidir.

Çocuğunuzu emanet edeceğiniz yabancı bakıcı; sevecen, güler yüzlü, sabırlı, pozitif, sigara kullanmayan, çocukla zaman geçirmekten hoşlanan, çocuğunuzun uyku, yemek ve oyun gibi günlük aktivitelerine dikkat edebilecek bir yapıya sahip olması gerekir. Çalışan anne iseniz çocuğunuz uyurken ufak ev işlerini ve yemek yapımını da üstenebilirler. Danışmanlık şirketi ya da çevrenizden bulduğunuz yabancı oturma izinli çocuk bakıcısı adayına mutlaka kaç sene daha çocuk bakıcılığı yapmayı düşünüyorsunuz? Sorusunu sorabilirsiniz ve çalıştığı ailelerin referanslarını arayıp bakıcının referanslarını değerlendirmenizi tavsiye edebiliriz.

Anne ve baba için evladı en kıymetlisidir, biz Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak; kime ya da kimlere emanet edeceğiniz yabancı uyruklu çocuk bakıcısı adaylarını mülakat esnasında dikkatli davranıp, iyi değerlendiriyoruz. Bu esnada oturma izninin olmasına, ev adresini tam olmasına; referans bilgilerinin doğru olup olmadığına, aile yaşantısının düzenli olup olmadığına; çocuğunuza ya da işe devamını etkileyecek bir rahatsızlığının olmamasına dikkat ediyoruz.

Ebeveynler için çocuklarını emanet edecek, onlara doğru bakımı verecek bir bakıcı bulmak oldukça zordur. Bu zorlu süreçte siz de güvenilir, referanslı ve tecrübeli yabancı çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
11.02.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?