Bakıcının Çocuk Gelişiminde Önemi

Çocuk bakıcınızı profesyonel bir firmadan almak için harekete geçtiğinizde aklınızdaki en önemli kriter, çocuğunuz için bakıcının çocuk gelişiminde önemi konusu olmalıdır. Eğer çalışan bir anne iseniz ve çocuğunuz günün tamamını bakıcı ile geçiriyorsa, bu konu önemi kat be kat artar.

Günlük yaşantımızda farkında olduğumuz ya da olmadığınız binlerce seçimde ve harekette çocuğunuzun yaşamını oluştururuz. Çocuktur, anlamaz! Daha çok küçük önemsemez dediğimiz her şey onun fotokopi hafızası da yer almaya başlar.

Çocuğun içinde yetiştiği dünya, aklının gelişmesinde anlam verme sistemini geliştirirken öz değerini ve özgüvenini oluşturmaya başlar. Bu nedenle çocuk bakıcısı arıyorum dediğinizde aslında çocuğunuzun, mutlu bir şekilde yaşamaya hakkı olduğunu unutmamalısınız.

Bu bağlamda öz değeri yüksek, güler yüzlü, pozitif hayat enerjisi olan, tecrübeli çocuk bakıcısı olması çok çok önemlidir.

Çocuğunuzu hayata hazırlarken fiziksel ve zihinsel gelişimi için, bu süreci en iyi şekilde yönetecek bir profesyonel çocuk bakıcısı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Bakıcının Çocuk Gelişiminde Önemi

Çocuk bakıcısı oyunla çocuğunuza eğitim verebilecek, kitap okuması, lego, hamur oyunları ve buna benzer günlük çocukla aktiviteler  yapabilecek bilgi ve deneyime sahip çocuk bakıcısı olması çok önemlidir. Dikkatli ve düzenli olması da önemli bir ayrıntıdır. Kendi kişisel temizliğine de önem veren, çocuğu  yönlendirecek, doğru  el yıkama ve  doğru diş fırçalama alışkanlıkları kazandıracak, sadece evde eğitim değil parkta da özgüvenli çocuk ve sosyal çocuk olması çok önemlidir.

Bu konuda çocuk bakıcısı sağ duyulu olarak çocuğu destekleyecek niteliklere sahip kişilik ve beceride olmalıdır. Çocuğunuza sevginin yanı sıra güven de hissettiren tutarlı kişiliğe sahip çocuk bakıcısı olması çok önemlidir. Her anne baba çocuğunun kendisi ve çevresine faydalı birey olmasını arzu eder.

0-6 yaş okul öncesi eğitim döneminde bilinçli yetişmesi çocuğunuzun gelecekteki yapı taşlarını oluşturmakta olup, özgüvenli mutlu bir birey oluşumuna da etkili olacaktır.Her şey çocuklarımızın mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetişmesi içindir diyerek, çocuk gelişimi mezunu bakıcılar ve eğitimli oyun ablası hizmeti de vermekteyiz.

Çocuğunuz doğduğundan itibaren öğrenmeye başlar. Çocuklar çok küçükler ve dünyaya yeni yeni adapte olurlar. Fakat sizde fark etmiş sinizdir ki, bazı insanların kucağında çok huzursuzken, bazı insanlarda sakin davranabiliyorlar. Bunun medeni, duygusal ve tensel elektriği hisseder.Bu elektrik onlara ya huzur ya da gerginlik verir.

Bakıcının Çocuk Gelişiminde Önemi

Bu durumla çocuk bakıcısı nasıl ilişkilidir ? Şöyle ki;

İdeal Çocuk Bakıcısı, kendi hayatında mutlu ve huzurlu ise, yaşamında büyük sıkıntıları yoksa, bunu doğal olarak kendi fizyolojisinde de yaşar ve etrafına bu elektriği yayar. Çocuk zamanla büyüdükçe, onu büyüten ve bakan kişinin huyundan suyundan alarak yapısını oluşturmaya başlar. Bu noktada size ruhsal ve duygusal temasın önemini anlatmak istedim.

Şimdi çocuğunuzun fiziksel gelişiminde bakıcının önemi konusundan bahsetmek istiyorum.

Çocuğun gelişimi için nasıl en iyi çocuk doktoru saati iseniz, çocuğunuzun doktorunuzun yönlendirmelerini en iyi şekilde takip edip uygulayacak en iyi çocuk bakıcısı seçimini de yapmalısınız. Bu seçim için size yol haritası olacak en önemli detay bakıcı adayı seçimi yaparken referanslarını iyi irdelemenizdir. Yeterlilik çok önemlidir. Aklı başında ve çocuğun aylık ek gıdalara geçiş ve ayına göre takip, oyun gibi öğrenme temellerini yönetecek kapasitede güvenilir çocuk bakıcısı ile çalışmalısınız. 

Doktorunuzun reçetesini bire bir uygulayacak, bu konuda sizinle çatışma yaşamadan uyum göstermesi çok önemlidir. İzniniz dışında hareket etmeyip, farklı bir durum tespitinde de sizinle paylaşım içinde olmalıdır. Çocuğunuzun boy, kilo, görme, duyma ve buna benzer bir çok konuda algısı açık bir bakıcı ile çalışmanız, sizin ve çocuğunuzun için en önemli gereksinimdir. Herhangi bir olağan dışı durumda erken tespit hayat kurtarır ve gelecek kazandırır.

Çocuklar doğuştan bir dil ile dünyaya gelirler. Yalnız altlarını değiştirip, karınlarını doyurmak asla yeterli değildir.

1991 yılından bu yana, bakıcı hizmetleri alanında, bakıcının çocuk gelişiminde önemi konusuna en çok özeni ve dikkati vererek hizmet vermeye devam etmektedir.

Anne ve baba çocuklarına sunabileceği en değerli mirasın; onlara verecekleri sevgi ve beş duyu boyutundaki doygunluktur diyerek, buna inanmış kaliteli çocuk bakıcısı portföyümüzle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Çocuk bakıcıları ve çocuk gelişimi ile ilgili videolarımız için YouTube Kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
07.01.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?