Çalışan anne babaların bakıcı ile çalışma şekli nasıl olmalıdır ?

Çocukların, sağlıklı, iyi ve mutlu yetişmesi, ebeveynlerinin maddi manevi fedakarlıklarına, azmine ve daha çok çalışmalarına sebep olur. Ülkemizde, bir çocuğun iyi imkanlarda eğitim alabilmesi, hastalandığında iyi bir hastaneye gitmesi, iyi beslenmesi, iyi kıyafetler giymesi ve daha pek çok imkan, maddi özgürlükle mümkün hale geldi. Bu nedenle, çalışmak zorunda olup, çocuğuna kaliteli bir gelecek hazırlayabilmek gerekiyor. Çalışan anne babalar için, çocuk bakıcısının önemi ve değeri burada başlıyor. Bu hafta, çalışan anne babaların bakıcı ile çalışma şekli nasıl olmalıdır ? yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Çocuk bakıcısını işe başlatmadan önce, konuşacağınız her detay çok önemlidir”

Çalışan anne babaların bakıcı ile çalışma şekli nasıl olmalıdır ?

Çocuk bakımı ve ev ile ilgili beklentilere gelirsek;

Her kuralı, beklentiyi ve iş içeriğini baştan net net konuşmalısınız. Laf arasında geçiştirerek konuları atlamayın. Örneğin; Çocuğun öz bakım ihtiyaçları dışındaki, ev ile ilgili yapmasını istediğiniz ev işleri konusu…

Bu konu, biz çocuk bakıcı ajanslarının önüne, sık gelen bir tartışmadır. Bazı çalışan anne babalar, çocuğunun sağlıklı ve kaliteli büyümesi odaklı olup, çocuk uyuduğunda ne yapabilirse diye yaklaşırken, bazı çalışan anne babalar, çocuk uyuduğunda cam silmesini veya çocukla beraberde temizlik yapabileceğini ifade etmektedir. Bizler, hem kurumsal bakıcı ajansı olarak, hemde çalışan anneler olarak, yaklaşımınızın çocuk odaklı olmasının taraftarıyız. İyi niyetli ve aileyi sahiplenen bir çocuk bakıcısı, çocuğun müsade ettiği zamanlarda, evin günlük toparlanması ve yemek konusunda, zaten elinden gelen desteği verecektir.

“Ücret anlaşması konusunda, çocuk bakıcısının istediği maaşta çalışması çok önemli, mutsuz olacağı maaşla başlarsa, mutsuz çalışır”

Eğer bakıcınız yatılı çocuk bakıcısı ise;

İzin günü, tatil gibi konuları baştan net konuşmak gerekiyor. Çok acil ve zor durumda kalmadıkça, izne çıkmamasını, iznini hafta sonu kullanırken, bundan sonra hafta içi kullanmasını, yazlık tatillerinde 2-3 ay hiç izin kullanmaması gibi beklentilere girmek, işten ayrılmasına neden olacak sorunlar haline gelebilir.

Gündüzlü çocuk bakıcısı ile çalışıyorsanız;

Gündüzlü çalışan bakıcılarda, çalışma saatleri ve esneklikleri göz önünde bulundurarak anlaşma yapmanız çok önemlidir. Gündüzlü çocuk bakıcıları, genellikle aile düzeni olan bakıcılardır. Bu nedenle, anlaşılan saatlerin üzerine çok sık çıkmamaya çalışmalısınız.

Örnek vermek gerekirse;

Akşam çıkış saati 19.00 ise, haftanın birkaç günü 20.00 oluyorsa, bu sorun yaşamanıza neden olur. Yada, haftanın 5 günü çalışan çocuk bakıcısı ise, 6. gün istemeniz, sorun yaşamanıza neden olur. Ayrıca, gündüzlü bakıcıların, yatılı bakıcılardan daha kısıtlı zamanları olduğu aşikardır. Yatılı bakıcı, gündüzden kalan işlerinin bir kısmını, akşam da yerine getirebilir. Fakat gündüzlü çocuk bakıcıları, gündüz çocuktan arta kalan zamanda, elinden geleni yapmaya çalışır. Çocuğun uyumadığı, hastalandığı gibi farklı durumlarda, ev işleri ile ilgili yardımlarına karşı, daha esnek bakmanız gerekebilir.

Çalışan anne babaların bakıcı ile çalışma şekli…

Çocuğun temel bakım ihtiyaçlarına gelirsek;
Çocuğun haftalık beslenme dengesini kurmasını ve bunu liste şeklinde yönetmesini isteyebilirsiniz. Çocuğumun, protein, karbonhidrat, meyve, sebze dengesi olsun diyorsanız, bu listeyi bakıcıyla beraber hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzun günlük uyku planlaması, aktivite zamanlarını, park ve oyun grubu gibi saatlerinde de, istediğiniz çizelgede çalışabilirler.

“Her çocuğun farklı bir rutini olduğu gibi, her ebeveynin çocuk yetiştirme tarzı farklıdır.”

Bu noktada, çocuk bakıcısı ile aynı frekanslarda uyum sağlamak çok önemlidir. Bu nedenle, en baştan kimyanıza uygun, kültürünüze uygun ve ortak noktalarda buluşabileceğiniz, doğru çocuk bakıcıyla yola başlamalısınız.

28 yıllık, kurumsal çocuk bakıcı ajansı olarak, çalışan anne babaların bakıcı ile çalışma şekli nasıl olmalıdır? konusunda, başından sonuna kadar, sizlere kılavuz ve köprü olmaya hazırız. Çocuklar ve çocuk bakıcılarıyla ilgili her konuda bilgi sahibi olmak için, makalelerimizi takip edebilirsiniz. Çocuk bakıcı arıyorum diyorsanız bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
GÜLDAN ŞAHBAZ
23.06.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?