Çocuk Bakıcısı Çocukla Nasıl Bir İletişim Kurmalıdır?

Sevgili anne ve babalar, çocuk bakıcısı, insani olarak, çok olumlu vasıflara sahip olan, akıllı, güçlü, azimli, güvenilir, sağduyulu, empati yapabilen, sorumluluk sahibi ve özgüvenli bir yapıya sahip olmalıdır. Bu yazımızda, çocuk bakıcısı ile çalışmak isteyen ailelerimiz için, çocuk bakıcısı çocukla nasıl bir iletişim kurmalıdır? konusunu kaleme aldık.

 

Çocuk Bakıcısı Çocukla Nasıl Bir İletişim Kurmalıdır?

 

Çocuk Bakıcısı, öncelikle çocuklarla ilgili her türlü bilgiye sahip olmalıdır;

Çocuklarla anlaşmanın en iyi yolu, çocukları dinlemek, anlama ve anlam verebilmekten geçer. Bu sebeple, çocuk bakıcısı olmak isteyenlerin kesinlikle, engin bir çocuk sevgisi ve sabrına sahip olması en önemli yapı taşıdır. Çocuklara karşı her zaman anlayışlı ve sakin bir tavırla yaklaşmak gerekir. Çocuk bakıcısı çocukla nasıl bir iletişim kurmalıdır? bu önemli adımla başlar. Çocuk bakıcısının uzun yıllara dayana deneyimleri sayesinde, çocukların davranışları, tepkileri ve yeni durumları yönetme becerilerini gözlemlemesi daha kolay olur. Tecrübeli bakıcı, çocuğun hal ve hareketlerine doğru yaklaşımlarda bulunarak, çocuğun hak ettiği sevgiyi ve anlayışı gösterir. Profesyonel bakıcı olmak için, eğitimin önemi çok büyüktür. Eğitim için okul mezuniyetleri olmasa da, çok kitap okuyarak, araştırarak ve yenilikleri takip ederek, çocuklar için eğitimli bakıcı da olunabilinir.

Çocuğun günlük ihtiyaçlarının karşılanması;

Çocuklar doğdukları andan itibaren, aralıksız bir rutine girer. Bu rutinlere uyabilmek, yani yemesi, içmesi, uykusu gibi çocuğun temel öz bakım ihtiyaçlarını, ailenin istediği program ve kurallarda gerçekleştirmek çok önemlidir. Bakıcının çocukla iletişimi, çocuğun öz bakım ihtiyaçları karşılanırken de, ebeveynlerle ile uyum frekansında yönetilmelidir.

Çocuğun enerjisine yetişebilmek ve kaliteli zaman geçirmek;

Çocuk bakıcısı, çocuğun emekleme döneminden itibaren ne kadar hareketli ve enerjik bir döneme girdiğini bilerek sorumluluk alır. Çocukla yemek yemek ve uyku ihtiyaçlarının dışındaki tüm zamanı, onunla oynayarak geçirir. Çocuklar, çocuk bakıcısındaki enerjiyi hemen alırlar. Çocuk bakıcısının gerçekten içinden gelerek mi? yoksa mecburi bir tavırla mı? ilgi ve alaka gösterdiğini hissederler. Çocuklar yetişkinler gibi önyargıya sahip olmadıkları için, çocuk bakıcısında alacakları sıcak elektriğe hemen karşılık verirler. Önemli olanda, çocuk – çocuk bakıcısı ilişkisinde, çocuk bakıcısından içten ve samimi elektrik almalarıdır.

Çocuk ile çocuk bakıcısı arasındaki güven köprüsünün önemi ve bakıcıdaki dikkat;

Çocuk bakıcısı çocukla nasıl bir iletişim kurmalıdır? Çocuklar sevdiği ve sevildiği kişiye sonsuz güven duyarlar. Belli bir yaşa kadar, kendilerini ifade edemedikleri ve en önemlisi kendilerini korumayı bilmedikleri için, güvenilir ve dikkatli bir çocuk bakıcısına muhtaçtırlar.Bu noktada çocuk bakıcısı – çocuk ilişkisinde, çocuk bakıcısının son derece dikkatli, özgüvenli, vicdanlı ve merhametli olması çok çok önemlidir. Herkes çocuk bakamaz. Çocuk bakıcılığını mesleğim olarak hisseden, bu meslek için zihinsel ve fiziksel yeterliliğe sahip, kendini geliştirmeyi başarmış kadınlar çocuk bakıcılığı yapabilirler. Bu özelliklerin rehberliğinde, yıllara dayanan deneyim ve tecrübelere sahip referansları olmasıda vazgeçilemez bir tercih sebebi olmalıdır.

 

Çocuk Bakıcısı Çocukla Nasıl Bir İletişim Kurmalıdır?

‘’Bakıcınız ister yatılı bakıcı olsun, ister gündüzlü bakıcı, çocukla iletişimi, güvene dayanan sağlam temeller olmalıdır’’

Çocuk bakıcısı çocukla nasıl bir iletişim kurmalıdır? sizlere bakmanız gereken en önemli pencereleri aralamaya çalıştım. Önemli olan bakmayı istemek kadar, görebilmektir. Bunun içinde, çocuk bakıcısı arıyorum dediğinizde, referansı ile görüşmeden çocuk bakıcısı işe almamanızı öneriyoruz. Güvenilir çocuk bakıcısı, profesyonel çocuk bakıcısı ve referanslı çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ – 28.04.2021

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?