Çocuk bakıcısı hangi sorumlulukları almalı?

Çocuk bakıcısı, en çok çalışan anne babaların ihtiyacı olduğu için, sorumluluk ve beceri gerektiren bir meslektir. Her anne ve baba, çocuğunu gözü arkada kalmadan emanet edip, çocuğunu en az onlar kadar koruyup, sevecek bir çocuk bakıcısı ile çalışmak ister. Bu yazımızı, evde çocuk bakıcısı çalıştıran veya çocuk bakıcısı ile çalışmaya başlayacak olan aileler için hazırladık.  Çocuk bakıcısı hangi sorumlulukları almalı? en doğru şekilde ve en baştan uygulamanız gerekenler hakkında bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Çocuk bakıcısı hangi sorumlulukları almalı?

Çocuk bakıcısı hangi sorumlulukları almalı işte en önemli tavsiyemiz;

Çocuk bakıcısını, işe almadan evvel konuşacağınız her detay çok önemlidir. Çünkü, işe almadan önceki iletişimde her şey belli olur. Çocuk bakıcısı, sizin kriterlerinizi, hassas noktalarınızı, kurallarınızı ve beklentilerinizi en açık şekliyle bilmelidir. Bu beklentileri karşılayıp karşılayamayacağını ve önceliklerinize uygunluğunu, en iyi bu şekilde anlayabilirsiniz.

‘’İlk ve en önemli sorumluluk;  Elbette ki, çocuğun güvenliği ve her türlü dış etkenlerden korunmasıdır’’

Çocuk bakıcısı, çocuğun temel bakım sorumluluklarının tamamını üzerine alarak çalışır;

  • Öncelik çocukla ilgili A’dan Z’ye her şey diyebiliriz. Çocuğun öz bakımı ve fiziksel gelişimi için, doğru bakım uygulamaları konusunda deneyimli olup, tecrübeli çocuk bakıcısı olarak uygular. Çocuğun ayına veya yaşına göre, yemek düzeni, uyku düzeni, günlük rutinin deki gereksinimlerini karşılar. Tabii ki, bütün bunları, anne babanın kural ve izni dahilinde gerçekleştirir.
  • Çocuğun temiz ve hijyen kurallarına uygun bakım sürecini, eksiksiz yerine getirme sorumluluğunu alır.
  • Çocuğun gelişimini ve sağlık durumunu takip eder. Çocukla ilgili olağan dışı veya acil bir durumda, soğukkanlı olup, gereken en doğru adımı atacak insiyatife sahip olarak sorumluluk alır.

Çocuk bakıcı, çocukla ilgili gelişmeleri not almalıdır;

Bu yöntem sayesinde, gün içerisinde çocukla ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz. Özellikle çocuğunuzun hastalık ve ilaç kullanıldığı dönemlerde, takip etmek ve doktora geri bildirim yapabilmek için, çok akıllıca bir yöntemdir.

Çocuk bakıcı, çocuğun gelişimine yönelik faaliyetler yapmalıdır;

 Evdeki çocuk bakıcısı, çocuk ile kaliteli vakit geçirip, zihinsel gelişimine de etkide ve katkıda bulunmalıdır. Bu konuda, sizde bakıcıya destek verebilirsiniz. Örneğin; haftalık veya aylık çocuk gelişim setleri, kitaplar ve eğitici oyuncaklar alarak yönlendirebilirsiniz.

Diğer önemli sorumluluklar ise;

  • Çocuğun gün içerisinde, temiz hava alabilmesi ve sosyalleşmesi için, parka götürülüp gezdirilmesi sorumluluğunu alır.
  • Çocuğun, haftanın belirli gün ve saatlerinde, oyun grubu, spor, sanatsal eğitim gibi etkinlikler var ise, getirilip götürülmesi ve çocuğun gözetmenliğini yapmak gibi sorumluluklarını alır.
  • Diğer bir önemli konu da, bebeğin düşme, kaza geçirmesi, ateşlenmesi, hastalık gibi, ani durumları size hemen bildirmesi en önemli sorumluluklarındandır.

28 yıllık, çocuk bakıcı ajansı deneyimlerimize dayanarak, kaliteli, güvenilir, bilinçli, deneyimli, tecrübeli ve referanslı çocuk bakıcısı temini hizmeti vermekteyiz. Çocuk bakıcısının, hayatınızda ne denli önemli yer tuttuğunun farkındayız. Uzman bir kadrodan, kaliteli hizmet alarak, çocuk bakıcısı bulmak istiyorum diyorsanız, bizi arayın.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
12.11.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?