Çocuk bakıcısı ile çocuk büyütmek

Çocuk Bakıcısı ile Çocuk Büyütmek; Sevgili anneler, annelik bir kadının en eşsiz, en sonsuz ve en meşakkatli yoludur, bu yolda yürürken de hayatımızda çok önemli yer tutan çocuk bakıcısı konusu ve çocuğunu, çocuk bakıcısı ile çocuklarını büyüten anne olarak, çalışmak zorunda olmak ve bir bakıcıya güvenmenin ne kadar önemli, ne kadar zor olduğunu anlayarak bu yazımı paylaşmak isterim.

Çocuk bakıcısı ile çocuk büyütmek

Çocuk bakıcısı ile çocuk büyütmek

Çocuk bakıcısı, henüz çocuğumuz çok küçükken, düşünce olarak ne kadar uzak ve soğuk gelir, dişi bir kaplan gibi endişe dolu anlar bizi sürekli meşgul eder. Aklımızdan geçen binlerce olumsuzluk bizi rahatsız eder. Bir bilinmezlik gibi, nasıl olacak diye düşünmekten alamayız kendimizi.

Çocuk bakıcısı ile çocuk büyütmek, elbette zor, elbette çok güvene dayalı bir durum. Bu durumla baş edebilmek, en başta alınacak doğru kararlar ve doğru zamanlama ile başlangıcı gerektiriyor.

Öncelikle, sakin bir şekilde, önceliklerimizi çocuğumuza göre belirlemek. En önemli olan, çocuğumuza, mutlu ve sevgi dolu bir anlayışta bakabilecek doğru çocuk bakıcısını bulabilmektir. Çocuk bacıları ile görüşmelere başlamadan evvel, hassas olduğumuz noktaları ve kurallarımızı oluşturabilmek çok önemlidir.

“Çocuklarımızın bakımını üstlenen çocuk bakıcısı, sadece anne ve babanın isteklerine uygun davranış ve kurallara dayalı bir şekilde bakım sorumluluğu yerine getirir”

İşte bu noktada, çocuğunuzu emanet edeceğiniz çocuk bakıcının, güvenirliğinden sonraki, en önemli aşama, bakıcının akıllı ve kapasiteli olmasına dayanmaktadır. Kuralları koymak kadar, bu kuralları uygulama yeteneğine ve enerjisine sahip bir çocuk bakıcısı ile yola girmelisiniz. Burada da en önemlisi, referanslı çocuk bakıcısı ve tecrübeli çocuk bakıcısı kriterinizi ön planda tutmak önemlidir.

“Annelik bir anlık, yıllık veya dönemlik değildir, annelik çocuğunuzla birlikte nefes aldıkça var olmaktır”

Çocuk bakıcı, annenin vekilidir, anne işteyken, yapmak zorunda olduğu sorumlulukları yerine getirirken, çocuğunuzun öz bakımını ve rutin deki tüm ihtiyaçlarını yerine getiren kişidir.

Bütün bunların yanı sıra, üzerine aldığı bu sorumluluğu severek yerine getiren, çocuk bakıcılığını meslek olarak görüp, mesleğine ve kendine saygı duyan profesyonel çocuk bakıcısı olmalıdır.

Çocuk bakıcı işe aldıktan sonra, günler, aylar ve yıllar, bazen zaman hiç akmıyor gibi gelir, bazen ise, zamanın nasıl geçtiğini anlamayız bile…

“Bir çocuk için en önemlisi anne, babadır… Bakıcı bir gün gider, çocuğunuzun yanında daima olacak olan sizlersiniz”

Çocuk bakıcısı ile çocuklarını büyüten anne olmak zordur gerçekten, eğer çocuğunuza yeteri kadar zaman ayırır ve çocuğunuz sizden ihtiyacı olan sevgi ve ilgiyi görürse, çocuk bakıcının bakıcı olduğunu bilerek büyür. Aksi takdirde, herşeyi çocuk bakıcısından beklerseniz, bu çocuk için mutsuz bir durum haline gelir. İşten geldiğinizde, ne kadar yorgun olursanız olun, çocuğunuzun sizi ne kadar çok özlediğini asla unutmayın.

“Bir çocuk için en önemlisi, anne ve babanın sevgisidir, bunun içinde her türlü fedakarlığı hak ediyorlar”

Sabırlı olmak ve zamana bırakmak, güven duymak ve anlayışa dayalı bir çocuk bakıcısı ilişkisi kurmanızı, dikkatli ve gözlemci olmanızı tavsiye ederim.

(Unutmayın bu bir parantez ve bir gün kapanacak…)

Çocuk bakıcısı ile çocuklarını büyüten anne olarak; çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız; 28 yıllık çocuk bakıcısı danışmanlık şirketinde; insan kaynakları uzmanı olarak 18 yıldır çalışmaktayım , her türlü sorularınız için bizleri arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
18.06.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?