Çocuk Bakıcısının Bir Günlük Rutini

Çocuğun sağlıklı ve mutlu büyümesi için, çocuk bakıcısının bir günlük rutini oluşturması ve bu rutini düzenli bir şekilde devam ettirebilmesi gerekiyor. Sistemli ve özgüvenli büyüyen çocuklar, ayakları sağlam yere basan bireyler olarak, yaşıtlarına fark atarak büyürler. Bu haftaki konumuzda, çocuk bakımında çocuk bakıcısının aldığı sorumlulukları detaylı şekilde sizlere aktarmak istiyoruz.

Çocuk Bakıcısının Bir Günlük Rutini

Ebeveynlere en önemli tavsiyelerimiz;

En baştan sizinle aynı pencereden bakan bir bakıcı ile yola çıkmalısınız.

-Çocukla ilgili, her kuralı, her düşünceyi ve her planı, bakıcı ile konuşmalı ve beklentilerinizin ne kadar net olduğunu aktarmalarınız.

-Gerekirse ajandaya not alınmalı ve bakıcıdan da bu notları tutmasını istemelisiniz.

-Bakıcı kamera sistemi kullanmalı ve bunu en baştan bakıcı ile paylaşmalısınız.

-İletişime açık, dürüst ve karşılıklı saygı çerçevesinde bir ilişki kurmalısınız.

-ilk baştan ihtiyacınızı belirleyip, yatılı bakıcı mı? gündüzlü bakıcı mı? karar vermelisiniz. Çünkü daha sonrasında yatılı çocuk bakıcısı, gündüzlü bakıcısı olarak çalışmaz veya gündüzlü çocuk bakıcısı, yatılı çocuk bakıcısı olarak devam etmez.

-Bakıcı ile en baştan, mesai, seyahat, esneklik konularını konuşmalı ve sonradan doğacak detaylarda sıkıntı yaşamamalısınız.

 

Çocuk bakıcısının günlük ve daimi sorumlulukları nelerdir?

 

Çocukla ilgili A’dan Z’ye herşey diyebiliriz. Öncelik, elbette çocuğun güvenliği ve her türlü dış etkenlerden korunmasıdır. Çocuk bakıcısı, çocuğun öz bakımı ve fiziksel gelişimi için, doğru bakım uygulamaları konusunda, deneyimli olması gerekiyor. Çünkü, tecrübeli çocuk bakıcısı olarak, tüm bakım sürecini doğru ve düzen içinde uygulamalıdır. Alt değiştirme, kıyafet değiştirme, ek gıdaların günlük ve taze hazırlanması, çocuğun yoğurdunun mayalanması, çocuğun banyosu, tırnak kesimi gibi tüm bakım sorumluluklarını günlük bir rutinde yapar. Çocuğun kıyafetlerinin, kullandığı tüm biberonlarının, mutfak eşyalarının, oyuncaklarının temizliği, çocuğun oda düzeni, özellikle bulunduğu ortam ve emeklediği çevresinin temizliğinden, profesyonel çocuk bakıcısı sorumludur. Çocuk bakıcısı, çocuğun temiz ve hijyen kurallarına uygun bakım sürecini günlük olarak, eksiksiz yerine getirme sorumluluğunu alır.

 

Çocukla ilgili diğer sorumluluklar?

 

Çocuğun ayına göre gelişimini ve sağlık durumunu takip eder.

-Çocukla ilgili gelişen, olumlu, olumsuz her durumdan, anne babayı haberdar eder.

-Çocukla ilgili olağan dışı veya acil bir durumda, soğukkanlı olup, gereken en doğru adımı atacak inisiyatife sahip olarak hareket eder.

-Çocukla ilgili, kendi karar ve kurallarına göre, anne babaya danışmadan kişisel bir adım atamaz. Anne ve babanın, kural ve direktiflerine uyarak, çocuğun davranış ve kurallarını, ebeveynlerinin istediği gibi uygular.

Çocuğun ek gıdaya geçtiği dönemlerinde ve sonrası için, çocuk ek gıdalarının ve çocuk yemeklerinin günlük hazırlanması, çocuk yoğurdunun mayalanması, kullandığı tüm eşyalarının bitmeden temini için, liste şeklinde anne ve babaya bildirilmesinden sorumludur.

-Referanslı çocuk bakıcısı, bu işi meslek olarak görür ve çocuğun zihinsel gelişimi ile ilgili, çocuğa faydalı olacak, çocukla göz teması kurmak, çocukla konuşmak, çocuğa kitap okumak, çocuğun gelişimine yönelik oyunlar oynamak gibi önemli şeyleri özenle uygular.

-Çocuk bakımı ile ilgili her şey olmak kaydı ile, çocuğun uyuduğu vakitlerde, yemek ve günlük toparlama gibi ev işlerine de destekte bulunabilir. Bu beklentiler  çoğaltılıp, çocuk bakıcısını aşırı yoracak veya bebeği ihmal edebileceği boyutlara getirilmemelidir.

 

Sevgili anne babalar;

 

Çocuk bakıcısı ile çalışmak konusu ile ilgili tüm aktardığımız bilgiler, aynı zamanda uzun vadeli, ihtiyacınız bitene kadar, sağlıklı bir ilişki içerisinde çocuk bakıcısı ile çalışmanın anahtarlarıdır. Daha fazla bilgi almak, kurumsal çocuk bakıcısı danışmanlık firması ile çalışmak ve  profesyonel çocuk bakıcısı ile çalışmak istiyorsanız bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -19.11.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?