Çocuklarda tırnak koparmak

Çocuk sağlığı izlemlerinde çocuklarda tırnak koparmak davranışı çocuk ruh sağlığı açısından dikkatle ele alınması gereken bir konudur. Çocukluk çağında başlayan tırnak yeme alışkanlığı 3 yaşından itibaren ortaya çıkan bir uyum ve çocuklarda davranış bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha fazla gözlemlenen bu davranışın sebepleri değişiklik göstermekle birlikte daha çok duygusal sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Tırnak yiyen çocuklarda, parmak emme, ağza farklı materyaller sokma, diş gıcırdatma gibi çocuklarda kaygı sorunu olduğunu gösteren başka bulgulara da gözlemlenebilir. Çocuğun gelişim döneminin bir parçası olan çocuğun tırnak yeme davranışı karşısında ebeveynler genellikle telaşa kapılıp yanlış tutumlar sergileye biliyorlar.

Çocuklarda Tırnak Koparmak

Tırnak Yeme – Tırnak Eti Koparma yetişkinlerde de görülmektedir, tırnak yeme,

tırnak yemiyor ama tırnak kenarlarında bulunan etleri özellikle stresli, sıkıntılı, heyecanlı anında, boş olduklarında koparmaya hatta canı yanmasına rağmen derin yaralar alabilmektedirler. Bazen bunun farkında bile olmayabilirler, başka bir işle uğraşırken bile tırnaklarını yiyebilirler. Tırnak yiyenler arasında belirgin bir yaş ayrımı yoktur; her yaştan insanda bu duruma rastlanabilir.

Tırnaklarınızı yediğiniz için görüntüsünün kötü olması nedeniyle ellerinizi saklayabilirsiniz, sosyal hayatınızda çevrenizden tepki alabilirsiniz, kadınlardan çok erkeklerde bu durum görüldüğü için size tavsiyemiz; tesbih çekmek, stres topu ile dikkatinizi dağıtabilirsiniz, farkında olmadığınız durumlarda ise tadı acı olan ojelerden ( parlatıcı) kullanmanızı önerebiliriz. ( ağzınıza aldığınızda farkına varıp bırakabilirsiniz. ) Zaman zaman zorluklar yaşayabilirsiniz, aman ya bir şey olmaz diyebilirsiniz ama kendinizden rahatsız olduğunuzda işler istediğiniz gibi gitmezse uzmanlar tarafından destek almanızı önerebiliriz.

Çocuklarda Tırnak Koparmak – Çocuklarda Tırnak Yeme – Çocuklarda Tırnak Eti Koparma Nedenleri Nelerdir ?

Çocuklarda hareketsizlik, modern çocuğun eksikliklerinin başında geliyor. Günde 2 saatten fazla televizyon izleyen çocuk çok yemek yer ve az hareket eder, tablet – cep telefonu ya da bilgisayar oyunu oynayan, sokağa çıkmayan – açık havada koşturmayan çocuklar da, çocuklarınızla yeteri kadar ilgilenmeme ve vakit ayıramama, anneyle bağlanamama, özellikle anneden bazen de babadan baskı yahut şiddet görüyor olma, değersizlik hissi, evdeki huzursuzluk, birilerinden görüp öğrenme, aileden gelen bir gen vs. gibi sebeplerle çocuklarda tırnaklarını yeme, çocuklarda tırnak koparmak, tırnak etlerini koparma alışkanlığı yapabilir.

Çocuklarda tırnak koparmak – tırnak eti koparma tedavisi, çocukların tırnak yememesi için neler yapılabilir? tırnak eti koparma nasıl engellenir?

Çocuklarınızın bu davranışının alışkanlığa ve bağlanmaya dönüşmemesi için anne ve babanın, ailenin diğer bireylerinin desteği son derece önemlidir.

Bir süredir çocuklarınız da tırnak kenarları ile oynama, tırnak yeme, tırnak etlerini yeme, tırnak eti koparma vs. gibi huyu olduğunu fark ettiniz.

Bu davranışlarını yapmaması için, anne babanın çocuğa kızması, çocuğa bağırması, baskı yapması, ceza vermesi ya da korkutması, hatta eline vurma gibi sorunun çözümüne yönelik bir tutum olmadığı gibi çocuğun duygusal ve fiziksel olarak kendi dünyasında sıkıntılara neden olacaktır.

Eğer yeteri kadar çocuğunuzla ilgilenmiyor iseniz, çocukda sevgi eksikliği yüzünden tırnak yiyorsa anne babanın çocukla daha sık ve kaliteli zaman geçirmesi etkili olacaktır. Şunu duyar gibiyiz, çocuğumla ilgileniyorum ama yine de tırnak yeme- tırnak eti koparma huyu var diyorsanız doktorunuza başvurmanızı tavsiye edebiliriz.

Çocuk tırnak yemeye başladığında, elini ağzından çek, tırnaklarına biber süreceğim bir daha ağzında görürsem ya da seni artık şuraya, buraya götürmeyeceğim gibi uyarılar yerine dikkatini onun hoşuna gidecek faaliyetler yaptırarak başka yöne çevirmeniz daha etkili olacaktır.

Çocuklarınızla yapabileceğiniz aktiviteler nelerdir?  

Örnekler vermek gerekirse;  ebeveynleri olarak bu alışkanlığın bırakmaları konusunda çocuğunuza zaman vermeli ve bu süreç içinde tırnak yemenin hoş bir davranış olmadığını; ilgisini başka yöne verebilmeniz için resim yapmak; oyun hamuru ile oynamasını sağlamak; hem sevebileceğini düşündüğünüz hem de zekâsına faydalı olacak yapbozlar ile aktiviteler; satranç oyunu, müziğe ve müzik aletlerine ilgisi varsa o yöne teşvik etme ( enstrüman çalmasını öğretebilirsiniz); çocuklarınıza başarılarından dolayı ödüllendirmek.

Teşvik edici sözler söylemek, güçlü yönlerini fark etmesini sağlamak, tırnak yediği zaman ellerinin bakımsız, kötü göründüğünü, isterse bu alışkanlıktan vazgeçebileceğini, tırnak bakımını öğrenmesi ve sağlığı bakımından sevmesi için özendirici yöntemlere başvurmak ( çocuğunuzun hoşuna gidecek tırnak bakım seti almak, tırnaklarını kesip, törpülemek, krem sürmek, hatta oje bile sürebilirsiniz ( fazla olmamak şartıyla), çocuklarınızla anne kız günü, baba kız günü, baba oğul günü, anne oğlu günü, çocuklarınızı arkadaşlarıyla birlikte tarihi mekanları, müzeleri, tiyatro, çocuk sineması ya da konser gibi etkinliklere götürerek sosyalleşmesini sağlamak. 

Çocuklarınızla yapabileceğiniz aktiviteler nelerdir?

Çalışan anne ya da çalışan baba iseniz hafta sonu tatilinde yapabileceğiniz yüzme; futbol, basketbol, voleybol gibi sporlar ve bisiklet sürme, doğa yürüyüşü, piknik yapmak gibi çocukla yapılabilecek aktiviteler sayesinde; çocuğunuzla daha çok zaman geçirebilirsiniz ve bu yöntemlerle çocuğunuzun bu alışkanlığı bırakması siz değerli aileler ve çocuklarınız için daha kolay bir yol haritası olmuş olur. Yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemlerden de olumlu bir geri bildirim alamıyorsanız; eğer çocukların bu davranışlara ya da çocuğun tırnak yeme huyu – çocukların tırnak eti koparma huyu  iyice kalıplaşmadan; benimsenmeden erken dönemde kalıcı çözüm bulmak için bir uzmandan destek almanızda fayda var.

Ayrıca Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, çalışan anneler için; çocuklarına bu aktiviteleri hayata geçirebilmek de, zaman ayırma sıkıntıları yaşadıklarını anlıyor ve biliyoruz. Bu nedenle çocuklar için yaz aylarında; çocuklarla oyun oynayabilecek oyun ablası, çocuk aktiviteleri için eğitimli bakıcı, eğitimli çocuk bakıcısı ile tüm aktiviteleri yaptırabilir ve hatta bu aktivitelerin organizasyonu; getirilip götürülmeleri gibi yardımları profesyonel bakıcı firması olarak vermekteyiz. Bu konuda sadece çalışan anneler değil; tüm anneler için, anne yardımcısı veya yardımcı bayan olarak alacağı; eve bakıcı hizmeti ile çocuklar için kaliteli zaman geçirebilecek bakıcılar için hizmete hazır ve iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Deniz KILIÇ
13.07.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?