Down sendromlu çocuklarda görülen bazı fiziksel özellikler ?

Down sendromlu çocuklarda çekik ve küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olması ayırt edici fiziksel özelliklerdendir. Bu özelliklerin hepsi veya birkaçı görülebilir.

Down sendromlu bebekler istisnalar olmakla beraber yaşıtlarından daha yavaş büyürler.

Zihinsel gelişimleri geriden gelmektedir. Bu gerilik yaş büyüdükçe daha belirgin olarak gözükmektedir.

Down sendromlu bireyler genel olarak yaşıtlarından daha kısa boylu olurlar ve metabolizmalarının yavaş çalışması nedeni ile doğru beslenme alışkanlığı edinmezlerse ileri yaşlarda kilo problemi yaşayabilirler.
Down sendromlu çocuklarda
Farklı derecelerde olmak üzere kas gevşekliği (Hipotoni) nedeni ile fizyoterapi desteğine ihtiyaç duyarlar. Bebeğiniz doğar doğmaz biz fizyoterapist ile görüşerek bilgi almanız ve ileriye dönük bir destek programı hazırlamız çok önemlidir. Hipotoni’nin az veya fazla olmasına göre bazı bebekler uzun süre başlarını bile tutmakta zorlanabilirler ama fizyoterapi desteği ile gelişim basamaklarını kendi hızlarında tamamlar.

Ayrıca bebeğinizin büyümesi ve gelişiminde size en büyük yardımcı olacak; tecrübeli bebek bakıcısı, sabırlı, sevecen, duygusal ve güvenilir çocuk bakıcısı, ayrıca size yürüdüğünüz bu yolda destek olacak; eğitimli oyun ablası, yatılı bakıcı, gündüzlü bakıcı, ev öğretmeni, oyun ablası, gölge öğretmen gibi hizmetleri profesyonel danışmanlık firması gibi; İşkur şirketlerinden alabilirsiniz.

1991 yılından bu zamana kadar hizmet veren kurumumuz Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları firmamızdan eğitimli bakıcı alabilirsiniz. Size bu özel ve dikkat isteyen yolda yardım köprüsü olmak için iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?