ikiz çocuk bakıcısı nasıl bir düzende çalışır ?

İkiz çocukların bakımı, başlı başına meşakkatli ve dikkat isteyen bir bakım sürecidir. Programlı çalışma yeteneği ve zamanı iyi kullanabilme ustalığı gerektiren, hassas bir bakıcılıktır. Genellikle prematüre yeni doğanlar olduğu içinde, son derece hijyen kurallarına uygun, bilinçli bakıma muhtaçtırlar. İkiz doğumları arttıkça, ikiz çocuk bakıcılarına da ihtiyaç artmış durumdadır. Bakıcı Danışmanlık hizmetleri veren firmamızdan, ikiz çocuk bakıcısı konusunda destek isteyen anne babaları, bilinçlendirmek ve evdeki düzeni en sağlıklı şekilde yönetebilmeleri için, bu hafta, ikiz çocuk bakıcısı nasıl bir düzende çalışır? yazımızı hazırladık.

İkiz çocuk bakıcısı 3 ayrı düzende çalışabilir;

1 – İkiz çocuk bakıcısı tek başına ikizlerden sorumlu olarak çalışabilir.

2 – İkizlerinizi 2 ayrı bakıcı ile büyütmek isterseniz, ortak sorumluluklar paylaşarak, diğer bakıcı ile beraber çalışabilir.

3 – İkiz çocukların bakımını, çocukların annesi, anneannesi veya babaannesi ile birlikte gerçekleştirerek çalışabilirler.

ikiz çocuk bakıcısı nasıl bir düzende çalışır ?

ikiz çocuk bakıcısı nasıl bir düzende çalışır ?

1 – İkiz çocuk bakıcısı, tek başına ikizlerden sorumlu olunca çalışacağı düzen;

Tek başına ikizlerin bakım sorumluluğunu alacak bakıcının, daha önce yine tek başına ikiz bakmış şeklinde 0-1 yaş, 0-2 yaş, 0-3 yaş, ikiz çocuk bakımı referanslara olması gerekir. Yani bu sorumluluğu ancak, daha önce deneyimlemiş bir bakıcıya verebilirsiniz. İkizlere tek başına bakacak bakıcının, günlük rutini tek başına yönetecek kabiliyeti

olduğunu, referansları sayesinde anlayabiliriz. Tek başına ikizlere bakacak bakıcının, ev işleri ile ilgili bir destekte bulunmasının imkanı yoktur. Çünkü, ikizler bedenen ve zihnen bakıcıyı yeterince yoracak ve meşgul edecektir. Çocuklar uyuduklarında, çamaşırlarını ve ek gıdalarını hazırlayabilecek zamanı ancak bulur. İkiz çocuklara tek başına bakacak bakıcıdan, bebekler dışında hiçbir iş beklenmemeli ve ek bir yardımcı desteği almanızda, en doğrusu olacaktır. Bilinçli ailelerde bu şekilde hareket ettiği gibi, ikiz çocuk bakıcısı da bu yardımcı desteğini, ilk anlaşma çerçevesinde isteyecektir.

2 – İki ayrı çocuk bakıcısı ile ikizlerini büyütmek isteyen ailelerdeki düzene gelirsek;

Ebeveynlerin amacı, iki ayrı çocuk bakıcı ile daha dikkatli ve özenli çocukların bakılmasıdır. Bunun yanı sıra, bakıcılardan biri işi bıraktığında, tamamen bakıcısız kalmamak için, bir önlem de diyebiliriz. 2 ayrı çocuk bakıcısı olduğunda, çocuklarla ilgili iş yükü de bölünmüş olur. Çocuklar uyuduğunda, bakıcılardan basit günlük işler de talep edilebilir. 2 çocuk bakıcısı olduğunda, ortak hareket etme ve birbirlerinden destek alarak çalışma sisteminde, bakıcılar daha verimli çalışır. Bu noktada, dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bakıcıların tamamen çocukları kendilerine özel paylaşmadan çalışmalarıdır. Çocuklarla ilgili, ortak paylaşılan bir bakım süreci gerçekleştirilmelidir. Bakıcılar arasında, çocuklara karşı bilinçli veya bilinçsiz oluşabilecek, sevgi ve ilgi adaletsizliği, çocukların duygusal gelişimi için sakıncalıdır.

3 – İkiz çocukların bakımını, çocukların annesi, anneannesi veya babaannesi ile birlikte gerçekleştirerek çalışma düzeni ise;

Burada çocuk bakıcısının, mutlaka ikiz çocuk bakmış bakıcı olması şart değildir. Ebeveynlerin isteğine bağlı olarak, çocuk bakıcısının referansı, tek yada ikiz çocuk bakımı olarak değişebilir. Önemli olan, yeni doğan çocuk bakıcısı olmasıdır. Bakıcı, bakım sürecini ebeveynlerden biriyle yapacağı için, çocukların rutini ve ihtiyaçlarını beraber karşılarlar. Burada önemli olan, bakıcının çocukların ikisine de eşit sevgi ve ilgiyle ilişki kurarak çalışmasıdır. Bakım sürecini beraber gerçekleştirdiği anne, anneanne veya babaanne ile uyum içinde çalışabilecek yapıda bakıcı olması da, en önemli kolaylıktır. Ayrıca, burada her ne kadar çocukların bakımını beraber yürütseler de, evin işlerinin de tamamen bakıcıya bırakılmaması en doğrusu olacaktır. Ev işlerine yardımcı desteği alınmasını, bakıcının uzun vadeli ve verimli çalışabilmesi için, önemle tavsiye ederiz.

29 yıllık çocuk bakıcı danışmanlık hizmetleri olarak,  ikiz çocuk bakıcısı nasıl bir düzende çalışır ? konusunda deneyimlerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık. İkiz çocuk bakıcısı arıyorum ve profesyonel bakıcı danışmanlık firması ile çalışmak istiyorum diyorsanız, bizi arayın.

Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
12.01.2021

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?