İyi bir çocuk bakıcısı nasıl seçilir ?

Çalışan bir anne babasınız veya ev hanımısınız, çocuk bakıcısı ihtiyacınız için kendi kendinize iyi çocuk bakıcısı nasıl seçilir ? Diye düşünüyorsunuz. Bu konuda vereceğimiz bilgilerle, bakmanız gereken en önemli iyi çocuk bakıcısı özellikleri olarak sizleri bilgilendirmek isteriz.

iyi çocuk bakıcısı nasıl seçilir ?

İlk başta öncelik vermeniz gereken konular;

*Sevgi ve güven her şeyin önünde olmalıdır. Sevgi dolu ve anaç bir karakter seçmelisiniz.

*Kimlik bilgileri, ikameti, aile yapısı, referansları kontrol edilmiş ve hazır olmalıdır.

*İhtiyacınıza tam anlamıyla cevap verebilecek referanslı çocuk bakıcısı olmalıdır.

* İhtiyacınız gece- gündüz bir bakıcı ise yatılı çocuk bakıcısı olmalıdır ve tecrübesi bu doğrultuda olmalıdır.

*İhtiyacınız gündüz saatlerinde bakıcı ihtiyacı ise gündüzlü çocuk bakıcısı ile görüşmelisiniz ve tecrübeleri de bu doğrultuda olmalıdır.

*Gündüzlü bakıcı ile çalışmadan önce istediğiniz mesaileri iyi planlamalı ve beklentilerinizin altını iyi çizmelisiniz.

iyi çocuk bakıcısı nasıl seçilir

*Çok bakıcı adayı ile tanışmak doğru kişiyi bulacağınız anlamına gelmez. Profesyonel danışmanlık şirketi ile çalışıp 3-6 aday arasında, doğru bakıcı adayı ile görüşerek hem yorulmazsınız hem de kafanız karışmaz.

*Tecrübeli çocuk bakıcısı için ayırdığınız bütçe, hem sizi yıpratmayacak hem de bakıcının mutlu çalışması için yeterli olmalıdır. Uzun vade de verimli bakıcı hizmeti almak iki tarafın maddi mutluluğuna da bağlıdır.

*Güvenilir çocuk bakıcısı ile çalışıyorsanız gönül rahatlığı ile arkanızı dönerek emanet edebilirsiniz.

*İyi çocuk bakıcısı seçerken, daha önceki çalıştığı ailelerde uzun vadeli ve problemsiz çalıştığından emin olmalısınız.

İyi bir çocuk bakıcısı nasıl seçilir ?

İyi çocuk bakıcısı  ile çalışmanız için ;

sizden önceki referanslarıyla örtüşmesi gerekenler ;

*Kültürel ve örf adetler olarak size yakın ailelerde çalışmış olması önemlidir.

*Çocuk bakıcılığı yaptığı ailelerde ki iş tanımı ile sizinkiler benzer olmalıdır.

*Çalışma saatleri ve prensipleri önceki ailelerde tecrübeyle sabit olmalıdır.

*Çocuk bakımı hizmeti almak istediğiniz profesyonel bakıcı, çocuğunuzla ilgili olarak önceki referanslarında benzer beklentilerde aile ya da ailelerde çalışmış olmalıdır.

*Çocuk bakıcılığı mesleği  iş ahlakına sahip bakıcı adayı da mutlu ve istediği iş tanımına uygun bakıcılık hizmeti vermelidir.

*Çocuk bakıcısı görüşmesi yaparken anne baba birlikte karar vermeli ve sorumluluğu paylaşmalıdır. Çocuk ve anne evin esas patronudur.  Fakat babanın da öncelikleri ve sezgileri çok önemli rol teşkil eder.

*İşveren aile olarak ev hanımı iseniz, dominant bir çalışan anne iseniz, evinizde aile büyükleriniz varsa, başka çocuklarınız varsa gibi detaylar çok önemlidir.

Çocuk bakımı hizmeti sizin bütün ailenizle birlikte anlaşacağınız ve uyum içinde yaşayabileceğiniz bir karakterde bakıcı ile olması mümkündür.

Tecrübeli yatılı çocuk bakıcısı seyahat, yazlık, gece-gündüz çocuk bakımı, izin günü gibi istediğiniz esnekleri önceden belirleyip talep etmeniz gerekir.

Tecrübeli gündüzlü çocuk bakıcısı için ise, çalışıyorsanız size en uygun mesaileri,  esneklerini  iyi düşünmelisiniz. Çizeceğiniz iş tanımını içeriği çocuk odaklı olmalı ve günlük toparlama, yemek gibi işler şeklinde devam etmesini tavsiye ederiz.

iyi çocuk bakıcısı nasıl seçilir ?

1991 yılından bu yana profesyonel çocuk bakıcısı şirketi olarak, ihtiyaç sahibi işveren ailelere evde çocuk bakıcısı hizmeti vermekteyiz.

Sizin çocuklarınızın sorumluluğu bizim için kutsal bir emanettir. Bu emanet ettiğiniz çocukların öz bakımı ve gelişimi için bakıcılık hizmetleri veren bakıcı firması olarak annelik empatisi, 28 yıllık bilgi ve birikimlerimizle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
18.02.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?