Mutlu bir çocuk yetiştirmek için 30 adım

Değerli anne ve babalar, bir ebeveyn olarak, kendi çocuklarımda uygulamaya çalıştığım, uzmanlardan dinlediğim ve okuduğum bir çok bilgi ve deneyimlerin ışığında, mutlu bir çocuk yetiştirmek için 30 adım şeklinde, yazımı paylaşmak istiyorum.

Mutlu bir çocuk yetiştirmek için 30 adım

Mutlu bir çocuk yetiştirmek için 30 adım

1 – Çocuğunuza söz verince tutun, tutamayacağınız sözleri asla vermeyin. Güven en önemli temellerinden biridir. Güven olmazsa, hiç bir şey olmaz.

2 – Çocuğunuzun sizden beklediği, ona çok zaman ayırmanız değil, onun yanındayken, onun yanında olmanız.

3 – Çocuğunuzla her şeyi konuşun, anlamaz diye düşünmeyin. Çocukların duyguları ve algıları sandığınızdan çok büyük bir okyanustur.

4 – Çocuğunuzun hayal dünyasında bir kahraman olun. Onu şaşırtan fedakarlıklar yapın. Örneğin; onun yanında olmanızı istediği bir zamanında, yanında olmayı başarın.

5 – Çocuğunuz sizden korkmasın, her şeyi konuşabileceği iyi bir arkadaşta olun. Hata yapsa da dinleyin ve anlamaya çalışın.

6 – Çocuğunuz insanlardan ve dünyadan korkmasın. Hayatın yozlaştığı bir gerçektir. Fakat, özgürlük de çok önemlidir. Her şeyin tehlikeli olduğu dünyadan kim zevk alır.

Gözetiminizde dünyayı ve gerçek hayatı tanıması gerekir. Güneşi, ayı, yıldızları, denizi ve dünyanın güzelliklerini de görmekten mahrum kalmamalıdır.

7 – Çocuğunuza hiç bıkmadan, usanmadan hep onu sevdiğinizi söyleyin. Bu onları asla bıktırmaz. Onlar şunu armağan etmiş olursunuz; hiç çekinmeden kendi çocuklarına da sevgilerini hep sözlü olarak dile getireceklerdir.

8 – Çocuğunuzun doğayı ve hayvanları sevmesini sağlayın. Doğanın hayatın kendisi olduğunu, toprağı, ağaçları, yaprakları, kuşları, kedileri, köpekleri, inekleri, böcekleri anlatın. Doğa da bir candır, bütün canlıların bir varoluş sebebi vardır. Onların bize ihtiyacı olduğu kadar, bizimde onlara ihtiyacımız vardır.

9 – Çocuğunuzun arkadaşları olsun. Yaşıtları ile iletişim kursun. Bu çocuğunuzun dil gelişimi, sosyal gelişimi ve özgüveni için çok önemlidir.

10 – Çocuğunuza anı yapmayı öğretin, anı toplasın ve saklasın. Anılar önemlidir. Anılar geçmişi yaşatır ve zamanı ölümsüzleştirir.

11 – Çocuğunuza sürekli gelecek ve meslek kaygısı vermeyin. Bırakın anı yaşın ve keyif alsın. Bütün hayatı eğitimle ve çalışarak geçecek. Erken olgunlaşmak onları mutsuz etmesin.

12 – Çocuğunuzla çocukluk oyunlarınızı oynayın. Kendi anılarınızı paylaşmanız ve sizinde çocuk olduğunuzu düşünmesini sağlar. Sizin çocukluğunuzu merak eder ve sormaya başlar. Ayrıca çocuklarımız, çocukluğumuzdaki eşsiz oyunları yaşama şansını bulsun.

13 – Çocuklar her şeyi duyar, onların yanında bağırmayın, kavga etmemeye çalışın.

14 – Çocuğunuza yapma dediğiniz siz yapmayın.

15 – Çocuğunuz hayırı da bilmeli.

Mutlu bir çocuk yetiştirmek için;

16 – Çocuğunuzu mümkün olduğu kadar televizyon ve dijital cihazlardan uzak tutun. Bağımlı olmasın, faydalanmayı öğrensin.

17 – Çocuğunuz kendini sevsin, onu hep değerli hissettirin.

18 – Çocuğunuza yalan söylemeyin.

19 – Çocuğunuza başkalarını kötülemeyin, nefreti öğretmeyin.

20 – Çocuğunuzu yarışçı yapmayın, öğrenmeyi sevdirin, merak duygusunu geliştirin.

21-Çocuğunuz tüketim kurbanı olmasın, eşyalarına kıymet versin,tutumlu olmayı öğretin.

22 – Çocuğunuzun her istediği olmasın, konuşun, anlatın, makul olmasını sağlayın.

22 – Çocuğunuza saygılı olun, saygıyı anlatılarak değil yaşatılarak öğretilir

23 – Çocuğunuza rol model olun, sadece istemekle olmaz, en yakınındaki sizleri örnek alarak değerleri oluşur.

24 – Çocuk çocukluğunu yaşamalı, hep olgun ve yaşından büyük davranmasını beklemeyin, hata yapma şansını ve düzeltme şansını verin.

25 – Çocuğunuz gelecek planlarını kurma yükünü taşımamalı, her yaşın bir basamağı vardır ve her şeyin doğru bir zamanı, bunu unutmayın.

26 – Her çocuğun doğuştan bir yeteneği vardır. Bu yeteneğini keşfetmesi için olanaklar araştırın ve ortaya çıkarın.

27 – Çocuğunuzu muhakkak bir sporla ilgilenmesini sağlayın, spor sayesinde bedenini kullanır ve bedenini sever, zihni boşalır, sağlıklı olur.

28 – Çocuğunuz yazsın, çizsin, okusun, koklasın, pişirsin. Mükemmel olmasa da, zamanla kendini geliştirecektir. Önemli olan, o öz güveni ve özveriyi vermektir.

29 – Çocuğunuzu takdir edin, teşekkür edin, motive edin.

30 – Çocuğunuz doğduğu andan itibaren, sizin gözlerinizden ve zihninizden bakar hayata, yaşamayı sevmesini sağlayın, hayatın insanlara verilmiş bir armağan olduğunu yaşatın.

Çocuk bakıcısı hizmeti veren, danışmanlık şirketinde 17 yıllık deneyime sahip bir anne olarak, çocuklarınıza sizin kadar kıymet verip, mutlu bir çocuk yetiştirmek için 30 adımı atabilecek, güvenilir çocuk bakıcısı, referanslı çocuk bakıcısı, tecrübeli çocuk bakıcısı ve en iyi çocuk bakıcısı için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 05.03.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?