Okulun ilk haftasında velilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

Bu hafta 1.2 milyon çocuğumuz okulla ilk kez tanışacak ve hayatlarında önemli bir sayfa açılacak. Milyonlarca öğrencimizde yaz tatilinden okullarına dönecek. Peki, ” Okulun ilk haftasında velilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ? “.  İşte bu sorunun cevabını  Sevgili Damla Öğretmenimiz bizi kırmayıptüm veliler için kaleme aldı.

Okulun ilk haftasında velilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

Okulun ilk haftasında velilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

Öncelikle tatilin rahatlığına, özellikle geç yatıp geç kalkmaya alışan öğrencileri, ilk etapta erken kalkmak çok zorlayacaktır. Bu nedenle tatil bitmeden bir iki hafta önce uyku düzeni okul zamanına göre ayarlanmalıdır.

Öğrenciler okula başladığı ilk hafta uyum sürecinde olacağı için, ‘Dersler başladı mı?’ ya da ‘Ödevin var mı?’ gibi sorular yerine ‘Bugün arkadaşlarınla hangi oyunu oynadın?’, ‘Öğretmenine tatildeki hangi anılarını anlattın?’, ‘Mutlu bir gün geçirdin mi?’ gibi sorular sorulmalıdır. Bu tarz sorular, öğrencilerin uyum sürecini, daha çabuk atlatmasına yardımcı olacaktır.

Öğrencilerin okula başlayacağı zaman yaklaştıkça, aileleri ve yakın çevresi tarafından –yaz tatili görevlerini yerine getirmemişse- okula gidince öğretmenin sana çok kızacak ve notların düşük gelecek, söylemi sebebiyle okul korkusu gün geçtikçe artmaktadır.

Unutmayalım ki;

Önceliğimiz, her zaman iyi bireyler yetiştirmektir. Öğrenciler, öğretmenlerinden ve öğretmenlerinin yapacaklarından korktuğu için değil, sorumluluk bilinci geliştirebilmek için, ödevlerini tamamlamalıdır.

Aileler olarak bizler, günlük yaşamda kullandığımız sözcüklere dikkat etmeliyiz. Hitap şekillerinin, sinirlenince verdiğiniz tepkilerin, mutlu olunca yaptıklarınızın yansımalarını, onlar da görmek oldukça sık karşılaştığımız bir durumdur.

“Çocuklar, sınıf içerisinde ailesinin birer aynasıdır.”

‘Çocuktan al haberi’ diye çıkmış olan söylem, oldukça gerçektir. Çocuklar, kendilerini etkileyen olayları, hiçbir detayını atlamadan öğretmenleri ile paylaşmaktadır. Okul, öğretmen veya öğrencinin arkadaşları hakkında, bir yorumda bulunmadan önce, öğrencinin çevresini kontrol etmek, sizlere fayda sağlar.

Yaz tatilinde değişkenlik gösteren, yeme alışkanlıklarının getirisi olarak, okullar açılınca öğrenciler yemek seçmeye başlıyor olacaklar. Bu durumun önüne geçilmesi için, öğretmen ve ebeveynler işbirliği içinde bulunarak, öğrencilere tüm besinlerin büyüme ve gelişmesinde farklı roller oynadığı anlatılmalıdır.

Çocuğun okula devamı ilk andan itibaren oldukça önemlidir;

Devamsızlık olması halinde, akranları ile uyumda, öğretmeni ve sizinle iletişim kurmada, temel akademik beceri kazanmada sorunlar yaşar. Bu sorunlar çocukluk, ergenlik, devamında erişkinlik dönemlerinde daha büyük sorunlara yol açabilir.

Çocuğunuzun okul ile ilgili bir problem yaşadığını düşünüyorsanız, önce çocuğunuzla konuşmayı deneyin. Eğer, çocuğunuz konuşmayı reddediyorsa ve siz hala bir sıkıntı olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almayı deneyebilirsiniz.

Damla SEVİM
İlköğretim Öğretmeni
10.09.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?