Çocuğumuzun olumlu davranışlarını nasıl geliştirebiliriz ?

Bir çocuğun hayatının ilk yılları, sağlığı ve gelişimi için çok önemlidir. Günümüzde, hızlı teknolojik gelişmeler ve çabuk tüketim karşısında, sıkça düşündüğümüz konu, çocuğumuzun olumlu davranışlarını nasıl geliştirebiliriz? olmuştur. Sağlıklı gelişim, özel sağlık gereksinimi olanlar da dahil olmak üzere, tüm yeteneklere sahip çocukların, sosyal, duygusal ve eğitsel ihtiyaçlarının karşılandığı yerde büyüyebildikleri anlamına gelir diyebiliriz.

Güvenli ve sevgi dolu bir eve sahip olmak… aile içerisinde oyunlar oynamak, birlikte şarkılar söylemek, birlikte kitaplar okumak ve konuşmayla zaman geçirmek çok önemlidir. Ayrıca doğru beslenme, spor yapmak ve düzenli uyku da, çocuğun olumlu davranışlarının gelişiminde, büyük bir fark yaratabilir.

Çocuğumuzun olumlu davranışlarını nasıl geliştirebiliriz ?

Ebeveynler neler yapmalıdır ? Çocuğumuzun olumlu davranışlarını nasıl geliştirebiliriz ?

Her ebeveyn çok farklı biçimlerde uygulamalar yapar… Bununla birlikte, bazı pozitif ebeveynlik uygulamaları, çocukların mutlu ve sağlıklı  büyümelerine faydalı olduğu gibi, gelişmelerine de, ihtiyaç duydukları katkıları da sağlar.

Birçok uzman görüşü ve  bilimsel yayınlarda, neyin işe yaradığına dair kanıtlara rastlanmıştır. Buna göre, ebeveynlerin çocuklarının sağlıklı gelişimini destekleye bileceği, şu anahtar yollar öneriliyor;

*Çocuklara öngörülebilir bir şekilde yanıt vermek

*Sıcaklık ve hassasiyet gösterme

*Rutin ev kurallarına sahip olmak

*Kitap paylaşımı ve çocuklarla konuşma

*Sağlık ve güvenliği desteklemek

Sertlik olmadan uygun disiplini kullanabilmek;

Ebeveynler, tatlı sert bir çizgi oluşturarak hareket etmelidir. Çocuğun kendi ayakları üzerinde durup, ihtiyaçlarını kendi kendine gidermeyi öğrenerek büyümesi, bu uygun kuralların uygulanması ile sağlanır.

Ebeveynlerin, fazla abartmadan ve çocuğu bunaltmadan koyduğu kurallar, çocuklarının sağlıklı kalmasına, güvende olmasına, duygusal, davranışsal, bilişsel ve sosyal birçok alanda, başarılı olmasına yardımcı olabilir.

Her zaman gözlemci ve ilgili ebeveyn olmak önemlidir;

Ebeveyn olarak çocuğunuzu en iyi siz tanırsınız. Çocuklar kendi hızlarında gelişir, bu nedenle bir çocuğun belirli bir beceriyi ne zaman öğreneceğini, tam olarak söylemek imkansızdır. Bununla birlikte, gelişimsel kilometre taşları, çocuk büyüdükçe beklenecek değişiklikler hakkında genel bir fikir verir.

Ebeveynler, büyükanneler ve büyükbabalar, çocuk bakıcısı gibi, çocuğun birinci derecede yakınındakiler, çocuğun zaman içinde nasıl büyüdüğünü ve değiştiğini gözlemler. Çocuğunuzun oyun, öğrenme, konuşma, davranış ve hareket etme gibi, fiziksel ve zihinsel gelişimsel ilerlemesine tanıklık ederler.

Tam da bu noktada, çocuğun olumlu davranışlarının gelişmesinde, harekete geçilmesi için doğru zamanlar tespit edilir. Bu olumlu davranışların gelişiminde de, uzmanlardan da destek almak, daha güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

Çocuğun olumlu davranışlarını desteklemek için başlıca önerilerimiz şunlardır;

*Her yaşta, doğru bir öz bakım, beslenme ve spor

*Anne babanın, çevresindekilerin veya çocuk bakıcısı ile büyüyorsa bakıcısının, her dönemde çocuğun eğitim yoluyla gelişmesini sağlaması gerekir.

*Ebeveynler, çocuğun olumlu faaliyetlerinde, sosyalleşmesinde ve gelişiminde büyük rol oynar. Bu nedenle, çocuğunuzla her zaman iletişim halinde ve ilgili olun.

*Belli bir yaşta, eğitimli bakıcı, oyun ablası, oyun grubu desteği almak

*Çocuğa seçim hakkı, söz hakkı ve değerler vermek

*Çocuğunuz bir şeyi doğru yaptığında veya uygun şekilde davrandığında, onları ödüllendirmek isteyebilirsiniz. Çocuklar ödüllerine iyi yanıt verir ve ebeveynlerinin olumlu tepkileriyle, iyi davranışlarını sürdürürler. Çocuğunuza, iyi davranışlarını takdir ettiğinizi bildirmek, davranışlarını güçlendirmesine yol açar. Olumlu davranışlara karşı onayınızı göstermek için, sözlü övgü de, her zaman kullanabilirisiniz. Ödül yöntemi, çocuklara her zaman mutluluk ve özgüven aşılar.

Sevgili anne ve babalar, bu haftaki yazımızda, çocuğumuzun olumlu davranışlarını nasıl geliştirebiliriz ? konusunda bilgiler paylaşmaya çalıştık. Bu konuda daha fazla bilgiye sahip olmak için, çocuk gelişimi kitapları okuyabilir ve uzmanların yayınlarını takip edebilirsiniz. Hem kendisi için, hemde yaşadığı dünya için, mutlu ve faydalı bireyler yetiştirmenizi dileriz.

İlginizi çekebilecek diğer yazımız; Çocuklarımızla anı biriktirmek neden önemli !

Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
25.02.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?